Legendy ožívají: Recenze internetového tabletu Nokia N800 s Linuxem

Internetový tablet Nokia N800 byla trošku jiná Nseries. Výtečné multimediální centrum pro hudbu, filmy, prohlížeč internetu a internetového volání se u nás ale neprodávalo. Přečtěte si exkluzivní recenzi linuxového tabletu z Nseries.

0

Nokia N800 měla mírně nejasný účel, neuměla telefonovat a ve své době nebylo připojení k internetu tak rozšířené, aby ho chtěl mít každý sebou v kapse. Přesto přinášela prvenství v dotykovém displeji přizpůsobeném ovládání prsty. Ano, nebyl to iPhone, kdo byl první na trhu, ale Nokia. 

 

Původní recenze z 4.7.2007

Nokia N800 není žádný drobek, rozměry 144x75x18mm odpovídají většímu PDA nebo tenčímu vydání Harryho Pottera. Hmotnost 206 gramů je sice nadprůměrná hodnota, avšak u zařízení, které bude nejčastěji přenášeno v batohu nebo tašce, to tolik nevadí. Velikost přístroje celkovou váhu příjemně rozloží na šířku. Kovový rám s plastovým krytem napodobují celokovové provedení. Zadní část kryje černý plast, doplněný o černou podstavnou nožičku. Kryt baterie je poněkud volnější - buď se začne uvolňovat sám nebo konstruktéři udělali ve výpočtech chybu a přepočítali se o milimetr. Ať tak či tak, tabletu to vůbec nesluší a nejistý kryt může na první pohled odrazovat.

 

Zkušenosti z měsíčního testování

 

Na levé straně se šikovně ukrývá VGA fotoaparát. Ten je nutné přimáčknout, poté sám vyskočí. Je otočný (vhodné pro využití jako webkamery), což přináší své ovoce. Přístroj nebylo nutné ve výrobě vybavovat dvěma různými komponenty, které by cenu přístroje mohly ještě zvýšit. Vpravo sídlí stylus a na horní straně klávesy fullscreenu, zoomu a hlavního vypínače.

Čelní plocha může připomínat komunikátor kapitána Kirka. Uhlazený design dekorují tečky ve spodní půlce přístroje, kde se navíc ukrývají reproduktory.

Přestože výrobce internetový tablet označuje za mobilní multimediální centrum, pro své větší rozměry by internetový tablet málokdo po kapsách nosil s sebou. Internetový tablet je ideálním prostředkem, jak si vychutnat internet kdekoliv a kdykoliv. Notebook často vyžaduje stabilní základnu pro položení, tablet je možné držet v obou rukách díky horizontální orientaci přístroje. Podoba se symbianovým Nokia 7710 nebude náhodná. Největší odlišností může být hlavně použitý operační systém. Linuxovou alternativu uvítají zejména technoidi a programátoři. Běžný uživatel uvítá širokou základnu aplikací třetí strany. Abych nepřeháněl - zase tak široká není. Z desítek aplikací si lze vybrat. Ať už emulátor aplikací pro PALM nebo hudební přehrávač se setrvačným vyhledáváním, které používá například Apple iPhone.

 

iPhone nebyl první dotykáč, Nokia přišla dávno před ním

Je škoda, že Nokia N800 zůstala marketingově pozadu, a je také škoda, že se jí nevěnovala větší pozornost. Nokia N800 jako první zařízení na trhu nabízela (ano, dnes se touto funkcí chlubí především Apple iPhone a HTC Touch) uživatelské rozhraní pro ovládání samotnými prsty. V útrobách tabletu je sice ukrytý stylus, k ovládání přístroje však není zapotřebí. Unikátní software rozpozná, zda uživatel „jezdí“ po displeji stylusem nebo prstem. Podle toho se přizpůsobí menu. V běžném režimu jsou ikonky poměrně malé, stejně tak virtuální klávesnice. Pokud se displeje dotkne prst, ikonky menu se o poznání zvětší, virtuální klávesnice se roztáhne přes celou plochu displeje, aby mačkání kláves bylo co nejpohodlnější. Troufám si říct, že tato aplikace, je mezníkem, který může přivést dotykové displeje do podobných zařízení. Ocenil by podobnou "utilitku" každý majitel PDA? Bez pochyby ano.

Webové stránky jako na počítači

Nokia N800 Internet tablet je především prostředkem k získávání informací z webu. K tomu jsou patřičně přizpůsobené aplikace. Kromě povedeného i nternetového prohlížeče se všemi funkcemi, které známe ze stolních počítačů. Linuxové „en-osmistovce“ nedělá žádný větší problém ani prohlížení webu s flashovými prvky. YouTube.com, metacafe.com, video.google.com nebo stream.cz – všechny tyto weby se zobrazují naprosto korektně. RSS čtečky tvoří pohodlnou cestu, jak sledovat web bez nutnosti otevření webového prohlížeče. I to Nokia N800 umí. Pro komunikaci s okolním světem se nabízí rovněž IM klienti. Novinkou je přímá podpora IP telefonie Skype. Telefonovat lze buď nahlas (přístroj doplňují dva stereoreproduktory a mikrofon) nebo prostřednictvím sluchátek přes 3.5mm audio-konektor.

 

A že s Nokií N800 je možné brouzdat po internetu i na cestách? Stačí se připojt přes bluetooh k libovolnému, nejlépe vlastnímu :) mobilnímu telefonu s internetovým paušálem a internetová orgie může začít kdekoliv a kdykoliv. O možnostech Nokie N800 můžete debtovat v řízeném diskuzním fóru.

 

Multimédia domů i na cesty

Když jsem ukázal Nokii N800 přátelům, jako první chěli vidět video. Multimedia jsou druhým synonymem pro internetový tablet N800. Rozměrný displej s rozlišením 800x480 pixelů sám vybízí k přehrávání videí a filmů. Některé nové běžné PDA nabízí nově vysoké rozlišení VGA u svých displejů. V porovnání s displejem Nokie N800 je to jen slabou náhražkou. Kvalitní displej (800x480 bodů, 65000 barev) oceníte hlavně řpi přehrávání vlastních videí. Otevírací nožička dovoluje N800 opřít kdekoliv a N800 nabídne obstojný kulturní program. I s hudbou si má N800 co říct. Velmi silné stereo reproduktory dokážou hlasitě přehrát hudbu všech základních formátů (mp3, mp4, aac, wma…). Kdo čeká levné „chrchláčky“ může být překvapen basovým a hloubkovým prokreslením hudby. Pro diskrétní poslech se na levé straně nachází konektor pro zapojení standardních 3.5mm sluchátek. V nabídce se objevuje i podpora internetových rádií.

 

Paměťový obr, aneb „mobily, učte se!“

Nokia připravila překvapení pro milovníky paměťových karet. V útrobách tabletu se nachází dva sloty pro paměťové karty. Podporovány jsou nejnovější formáty HC (High capacity) formátu SD, miniSD i microSD (za podpory redukcí do plné velikosti). Dva sloty paměťových karet mají svůj účel, vnitřní slot u baterie může sloužit jako paměť RAM až do velikosti 128MB. Zbytek se tváří jako interní paměť. Dokážete si představit tablet s 16GB pamětí?

 

Pro pořádek i samotný tablet nabízí 130MB paměti pro základní data. Pro přenos dat se lze spolehnout na bluetooth 2.0, Wi-Fi a miniUSB. Konektor pro propojení neumí nabíjet, nepodporuje ani USB host, objevují se však programátoři, kteří tento limit díky vlastní znalosti Linuxu odstranili. Bude tomu tak i v nové verzi operačního systému pro rok 2008?

 

Nástupce dýchá na záda, měla by se bát?

Nástupce Nokia N810 má každým dnem zaútočit na evropský trh. Přináší hlavně plnohodnotnou hardwarovou klávesnici, navigační čip GPS, podporu nového softwaru MAEMO 2008 a objemnou paměť 2GB.

 

Pokud všechna zmíněná vylepšení oželíte, N800 ji hravě zastoupí. Ač Linux není Symbian, v mnohém se mu v mobilní podobě přibližuje a Nseries musí být v něčem napřed před konkurencí. Nokia N800 není v ČR a SR oficiálně k dostání, snad se dočkáme alespoň N810. Rozhodně by měla koho oslovovat.

Patří do rubriky: Přístroje Meego
Upravit
comments powered by Disqus