Legendy ožívají: Nokia 7650 první telefon se Symbianem

Větší legendu už si asi v naší rubrice připomenout nemůžeme. Nokia 7650 byla v roce 2002 jako zjevení. Výsuvná konstrukce, operační systém Symbian a první vestavěný fotoaparát. 

0

Nokia 7650 by svým designem nikoho neurazila ani dnes. Ačkoli byla viditelně plastová, kombinovala decentní zelenou metalízu a šedý plast, dominantní ovládací joystick uprostřed klávesnice je dodnes cool prvek. Tehdy jsme měli dojem, že jde o obrovský telefon s velmi velkým displejem, z dnešního pohledu šlo vlastně tak trochu o drobečka. 

Masívní drobeček se 4MB paměti

Pojem drobeček platí především o celkových rozměrech 114 x 56 mm, o dost horší už to bylo s tloušťkou, 26 mm bylo do ruky hodně tehdy i dnes. Hmotnost 156g byla hodně nerovnoměrně rozvržená, po vysunutí displeje zůstávala v ruce jen lehká klávesnice s titěrnými tlačítky a zbytek telefonu hrozil kdykoli vyskočit z ruky. 

 

O velikosti ale tahle kráska nebyla. Rozhodoval na tehdejší dobu jemný a perfektně barevný 2,1" displej s rozlišením 176 x 208px a 4096 barvami, které se na dlouhou dobu mělo stát určujícím pro mnoho modelů. Nokia 7650 měla dokonce Bluetooth a tehdy nezbytný infraport. 

A teď úsměvné hardwarové parametry. Procesor byl taktován na úžasných 104 Mhz, pro tehdejší převážně javové miniaplikace bylo k dispozici 4MB paměti. Čtete dobře, tolik, kolik má dnes písnička MP3 v horší kvalitě. K dispozici nebyl ani slot pro paměťové karty, nebyl sice neznámý, ale v Nokia 7650 pro něj nezbylo místo, neboť se používal velký formát MMC (historie paměťových karet). 

 

Malé zjevení, vestavěný fotoaparát

A pak tu byl revoluční vestavěný fotoaparát s VGA rozlišením 640 x 480px, které by dnes urazilo i na tlačítkových modelech za 800Kč, ale tehdy šlo o malý zázrak. Ukrytý byl pod klávesnicí, pro focení bylo nutné přístroj vysunout. Řekli byste, že fotky přimínaly spíše barevné šmouhy, ale na malém displeji vypadaly překvapivě přijatelně. Reálně byly fotky vhodné leda k tehdejší novince pro přiřazení ke kontaktu. A video? To byl tehdy přeci jen zbytečný komfort. 

 

Triumfiální příchod Symbianu S60

Operační systém Symbian tehdy nebyl úplnou novinkou, uživatelé ho znali jako symbol otevíracího komunikátoru Nokia 9210, přesto byl úplně nový. Verze series 60 byla přizpůsobená pro malé displeje na výšku a postupně se pod názvem S60 rozšířila do mnoha dalších modelů, aby o mnoho let později skončila neslavně přepracovaná na dotykovou verzi v Nokia N97 a dalších. (srovnání Symbian S60 a S80)

 

Systém byl vybaven WAP prohlížečem internetu, který si vývojáři představovali jako budoucnost mobilního surfování, protože načítat běžné webové přes tehdejší GPRS třídy 4 bylo neuskutečnitelné a Wi-Fi připojení bylo jen na plánech.

 

Šokující prodejní cena

Plakáte nad dnešní cenou Samsungu S7 nebo iPhone 7? Pak vězte, že Nokia 7650 startovala na ceně 25 000 Kč. Je pravda, že cena elektroniky tehdy byla jiná, ale to byla i hodnota peněz. Navíc nešlo o nejdražší mobil, Nokia Communicator stála přes třicet tisíc. 

 

Zájem o tak drahý mobil ale samozřejmě nebyl příliš velký, cena postupně během roku klesla až o deset tisíc. Stanovila však novou kategorii mobilů, která na dlouho určovala trendy a proto právem patří mezi legendy. Pokud o ní máte zájem do sbírky, podívejte se po internetu, právě teď jsou dva kousky na Bazoš.cz za 1500Kč

 

Patří do rubriky: Přístroje
Upravit
comments powered by Disqus