Legendy: Recenze Nokia N950, promarněná šance na úspěch

Nokia N950 byla nejlepším vyrobeným přístrojem roku 2011 s dokonalým ovládáním, svěžím a extrémně návykovým operačním systémem. Přístroj, který se mohl, ale nestal trhákem, přesto je legendou.

0

Původní článek z 16.9.2011

Bylo nebylo. Tak začíná začíná každá pohádka a má zpravidla šťastný konec. I tahla mohla mít, ale je už téměř jisté, že šťastné konce jsou určené jen pro děti a ne pro tvrdý business 21. století. 


Nokia N950 je téměř dokonalá po všech stránkách. Pokud Nokia v nedávné minulosti uváděla svůj model E7 s velkou pompou jako návrat komunikátoru, věděla, že už má v rukávu přístroj, který je svou konstrukcí téměř totožný, ale přesto si označení komunikátor zaslouží mnohem více. Není to totiž jen hardware, který dělá z komunikátoru dokonalý pracovní nástroj, ale především software, nebo chcete-li firmware nebo, jak je dnes moderní říkat, operační systém s eko systémem.

Představeno: Nokia N950 je mobilem jen pro vyvolené 

To vše Nokia N950 má a ještě mnoho dalšího navíc a přesto ji na pultech obchodů neuvidíme. Dnešní recenze je jednou z mála, kterou si vůbec kde přečtete a s dokonalým operačním systémem nazvaným MeeGo je to tak nahnuté, že ho zatím lze očekávat jen v jediném prodejním modelu nazvaném Nokia N9 (recenze), který bez velké slávy vtrhne na náš trh 15.října.

Labutí píseň jedničky na trhu

Nokia N950 je z rozhodnutí hlav pomazaných odloženým modelem, který byl v tak pokročilém stádiu vývoje a přípravy uvedení na trh, že se nevyplatilo ho zrušit úplně, a tak dnes poslouží k jedinému účelu. Stane se průkopníkem operačního systému mezi vývojáři, připraví podhoubí pro vznik aplikací pro Nokia N9, která bude vybavená totožnou verzí MeeGo.

 

Získat ho lze jedině aktivním vývojem aplikací pro předchozí Symbian, nutné je zažádat si o speciální balení přímo u výrobce a pokud jsou za vámi nějaké výsledky, nebo alespoň přísliby, získáte tzv. Developer kit, ve kterém najdete skrytý malý poklad.


Jak jistě víte, myNokia.cz aktivně vyvíjí aplikace pro Symbian, jistě některé už máte ve svém mobilu. A tak se stalo, že máme k dispozici také N950, o které si dnes přečtete její labutí píseň.

Hardware je prvním krokem k úspěchu

Nokia N950 snese srovnání s Nokia E7. Dá se také předpokládat, že Nokia E7 je dalším důvodem, proč N950 nebude uvedena na trh, neboť by se oba přístroje najisto kanibalizovaly. Nokia E7 je nepatrně menší a lehčí, viz náš katalog, díky tomu má také menší a jen třířadou klávesnici. Přesto ji lze označit za o chlup lepší. N950 má oproti tomu díky své velikosti klávesnici doslova rozlehlou s velkými rozestupy. Jsou dokonce situace, kdy ji lze označit snad za příliš velkou, protože ovládnout celý prostor například jen palci už chce cvik. Tlačítka mají menší zdvih, díky tomu vítězí v celkovém skóre E7. Přesto, nebo právě proto, jde o dvě nejlepší klávesnice od dob komunikátorů Nokia.


N950 je méně kompaktní než E7, kde do sebe dokonale zapadá horní a dolní část a neznalý uživatel dokonce nerozpozná, že jde o vysouvací konstrukci. To však nepozná ani u N950, která sice vytváří dojem nemalého kvádříku, obě části však na sobě dokonale sedí. Opět lze říci, že snad až moc dobře. Otevřít Nokia E7 chce trochu cviku, zatlačit je nutno spíše shora na hranu, otevření je oproti staršímu modelu N97 méně intuitivnější. N950 sice nemá problém se směrem otevírání, přesto jsem si však na 100% ještě nevychytal styl, jak ji otevřít. Pořád mám dojem, že používám více násilí než cviku. To však u obou konstrukcí zaručuje, že i dlouho po záruce bude mechanismus dělat přesně to, co má.

 


Displej N950 není úplně fér srovnávat, výrobce u vývojářského modelu logicky šetřil a tak nabízí při rozlišení 854x480px pouze běžné TFT LCD s128tis barev, navíc bez Gorila Glass. Nokia N9 jako prodejní model nabídne při stejném rozlišení AMOLED displej krytý Gorilla Glass. Poznat je to především na sluníčku. Předváděcí vzorky mají však velice divoké podání barev, budeme doufat, že N9 v prodejních kusech bude doladěnější.


Nijak oslňující výkony nepodává ani 8Mpx fotoaparát s autofocusem, jehož ovládání bez mechanického tlačítka spouště není stoprocentní, oproti tomu nabídka nastavení je snadno dostupná a komfortní, včetně nastavení citlivosti ISO. Fotografie jsou průměrné, v horším světle žlutě podbarvené a rozmazané. O poučce o nedokončením FW jsme tu však už mluvili, u focení platí dvojnásob.


Posledním, co u HW budeme určitě sledovat je baterie. Shrnuto a podtrženo, u N950 je to tristní. Doslovné potácení od dobíječky k dobíječce, připomíná to iPhone prvních generací. Jenže je tu opět poučka, že jde o vývojový kus, navíc s neodladěným MeeGem a tak měření není objektivní. Nokia N9 na tom má být o mnoho lépe.

 

MeeGo, zachránce pověsti Nokia, který nic nezachrání

Oč tu ale od počátku běží, je operační systém. MeeGo je jedním slovem návykové. Ale moc, moc. Tak moc, že pokud vezmete do ruky jakýkoli jiný přístroj, ať už Symbian nebo i konkurenci, zoufale šmejdíte prstem po displeji, taháte zleva doprava, nahoru dolů a snad jen iPhone vám nabídne podobný komfort.


S N9 a N950 jsme navštívili narozeninovou akci internetového prodejce Alza.cz, kde se prezentovaly nové i staré přístroje s Androidem, zejména nové tablety Lenovo, musím říct, že jsem je zpočátku znechuceně odkládal pro nemožnost snadného ovládání.
SWIPE, jak vývojáři MeeGo pojmenovali beztlačítkové ovládání systému, je totiž pohádkou. Zleva doprava se listuje mezi živým multitaskingem, oznamovací plochou a menu, tahem shora aplikace uzavíráte, tahem zdola vyvoláváte telefonování a další tři pevně stanovené zástupce.


Všechny rozkoše starší verze nazvané Maemo zůstaly zachovány, přibylo však mnohé další. MeeGo například ukázkově sdružuje v systému všechny uživatelské účty, vlastní kontakty, Facebook, Twitter, Flickr, YouTube a mimo mnoha dalších překvapivě také Google účet. Přímo v aplikaci Kontakty pak kontrolujete stavy kamarádů, můžete jim napsat, zavolat přes mobil nebo internetový SIP nebo přes Skype. A to jedinou volbou z roletky před vytočením čísla.
Příchozí stavy ze všech sítí se zobrazují na samostatné obrazovce, do streamu si lze přidat i jakoukoli RSS. V případě ušlé události se odtud lze také dostat k výpisům.Třešničkou je na začátku streamu zobrazené aktuální počasí.

 

Multitasking jako pohotovostní režim

Obrazovka multitaskingu je opravdu aktivní, žádná napodobenina jako u iPhone, aplikace se zobrazují přesně tak, jak běží na pozadí. Lze je po jednom nebo všechny najednou zavřít podržením prstu. Aplikací na pozadí může běžet až několik desítek bez viditelného zpomalení systému. Dáváme MeeGo už pár týdnů do těla, ale zatím nevykazuje ani náznak zadrhnutí nebo neochoty plnit úkoly stejně rychle, jako první den. S podivem je také fakt, že si Nokia N950 nevyžádala ani jediný samovolný nebo vynucený restart.

 

Volání

Telefonování je silnou stránkou MeeGo. Zatímco u Maemo bylo vidět, jak systém často váhá co má udělat, MeeGo volá jedna báseň. Velmi citlivý displej přesně a okamžitě reaguje na pokyny, ačkoli tlačítka jsou nepochopitelně malá a zejména u hovoru by snesla klidně i dvojnásobné zvětšení, pryč jsou nejisté stisky při zahájení nebo ukončení hovoru. V účtech lze konečně snadno a bez zbytečností nastavit internetové volání, které dokáže volat bez ztráty kvality na 3G za významně jiné peníze než přes síť GSM, už od 1,39Kč za minutu.
Aby nikdo nebyl jen dokonalý, má MeeGo některé maličkosti, které ho mohou na dnešní trhu snadno položit na lopatky. Například přijetí hovoru je zbytečně složité. Nejdůležitější operaci v mobilu je potřeba dvakrát potvrdit. Poprvé otevřením pohotovostní tapety tahem vzhůru, podruhé přijetím nebo zamítnutím hovoru.

 

Není všechno zlato, co se třpytí

Pohotovostní tapeta je totiž kapitolou sama o sobě. Je tu prostě na obtíž a navíc naprosto k ničemu. Zdá se, jako by ji vývojáři implementovali jen proto, aby si uživatel měl kam umístit obrázek. Telefon totiž nepřechází do spořiče, ale rovnou do zhasnutého displeje, odkud se probouzí dvojím poklepáním. Namísto, aby se ihned poklepáním vyvolalo menu nebo stream událostí, zobrazí se tapeta. Na té je v nejlepším případě vidět náhled příchozí SMS nebo ušlý hovor, které se dají velmi nepohodlně vyvolat jen posunutím hlášky až k samotnému okraji displeje.

 

Vidět tu lze ještě zjednodušené ovládání přehrávače, pokud zrovna hraje skladba. Tapetu lze povytáhnout směrem vzhůru, což zpoza dolního okraje vyvolá rychlou nabídku pro volání, fotoaparát, webový prohlížeč a vyhledávání. Ani stopa po psaní SMS. Tyto čtyři ikony nejsou editovatelné. Kdyby na displeji svítily neustále, podobně jako u konkurence, snad bych je využíval, ale takhle stejně tíhnu k odsunutí tapety a vstupu do menu.

 

. . a další drobné chybky

Zůstaly i jiné drobné prohřešky proti ergonomii ovládání, například po vymazání diskuze nebo celého vlákna sms zůstane otevřené prázdné okno s diskuzí, je nutný návrat tlačítkem zpět na seznam zpráv. Tlačítko je navíc proti smyslu umístěné vlevo nahoře, kde nalezneme občas i některé další prvky, snad po vzoru iPhone. Posun prstem po čtyřpalcovém displeji až vlevo nahoru je extrémně nepříjemný. Drobností je pak například chybějící možnost odstranit zvolenou tapetu nebo chybějící návrat z některých položek nastavení. Nic z těchto dětských nemocí však nezkazí radost z užívání systému, který je vysloveně návykový.

 

Internet jak na počítači

Fenoménem je dnes internet. Svobodně mohu říct, že jsem ještě nikdy neviděl tak dokonalou konkurenci stolnímu prohlížeči. Zobrazení webu a rychlost natahování nedává ani na chvilku pocítit, že by šlo o mobil, rozlišení 854px je ideální aby text byl čitelný a nebylo nutné horizontálně rolovat, poklepáním na jakýkoli text se sloupec nazoomuje a přesně přispůsobí displeji na šířku nebo výšku. Nokia se také chlubí plnou podporou HTML5. S internetem souvisí také předpisové přepínání mezi mobilní sítí a wifi, stačí se jen přiblížit ke známé wifi, mobilní připojení se okamžitě přepne, nikdo tomu však není bez povolení naopak, na placené připojení se mobil vždy nejdříve zeptá. Podle nastavení účtů se také okamžitě na známé wifi zaloguje SIP internetové telefonní číslo.

 

Plnohodnotná navigace

V přístroji je samozřejmě nahraná plná navigace. V prvních dnech jsem dokonce pochyboval, zda vůbec obsahuje A-GPS, protože během hledání satelitů se většinou ukazatel připojení ani nerozsvítí. Ačkoli jde o známé mapy ze Symbianu, tato verze je mírně upravená a díky tomu opět o další mílový krok použitelnější.

 

Aplikace

Pro MeeGo už existuje poměrně dost aplikací, v ostré verzi bude Skype, Twitter, Facebook, Wi-Fi vysílač, velmi pěkně zpracovaný hudební a video přehrávač. Obchod Nokia pak dává tušit, že díky jednoduchému exportu aplikací pro Symbian lze další tisíce aplikací čekat během několika týdnů. Příkladem může být naše první aplikace Svět myNokia.cz pro MeeGo, ke stažení přímo z mobilu N950 nebo N9. 

 

Co říci závěrem?

V den, kdy dokončuji recenzi byl představen nový systém Windows 8. Pokud se na MeeGo díváte pouze pohledem dneška, nic lepšího neexistuje, ovládání je pohádkově snadné a návykové. Pokud se na budoucnost Nokia podíváte s velkým nadhledem, čeká nás systém ještě dokonalejší a především s obrovským potenciálem. Budeme doufat, že ho Nokia využije. 

Patří do rubriky: Meego
Upravit
comments powered by Disqus