Komentář: Největším problémem Windows Phone není Android, ale sama Nokia

0

Kam kráčí Nokia? Proč se zmítá mezi operačními systémy, namísto aby vyvíjela kvalitní přístroje? Je na vině opravdu Windows Phone a pomůže Android? Nemyslím si to.

Kam kráčí Nokia? Proč se zmítá mezi operačními systémy, namísto aby vyvíjela kvalitní přístroje? Je na vině opravdu Windows Phone a pomůže Android? Nemyslím si to.

Okolo mých názorů na situaci Nokia a jejích operačních systémů na trhu se většinou strhne žhavá diskuze. Předem tedy znovu zdůrazňuji, že nejde o stanovisko redakce, ale pouze moje vlastní. K sepsání tohoto komentáře mě vede další znechucení z unikajících informací o soustředění výrobce na veletrhu MWC v Barceloně příští týden na nový model s Androidem a údajné odložení oznámení novinek s Windows Phone.

Co vlastně ta Nokia poslední roky vyvádí? Tuhle otázku si pokládají všichni skalní fanoušci. Tolik obratů nepředvedl zřejmě žádný výrobce elektroniky za posledních deset let.

Byl tu operační systém EPOC, později Symbian S80 a S90 v komunikátorech, paralelně se vyvíjel S60, který nakonec ovládl trh. Další pokusy máme v živé paměti, nejdřív Maemo, pak MeeGo, následně skokový obrat k Windows Phone.
A letos? Zřejmě Android. Ani ten podle mě Nokia nepomůže, poměrně rozsáhle jsem se tématu věnoval v článku Měla by Nokia přejít na Android aneb co s načatým Windows Phone.

Jako fanoušek jsem z toho jelen, nejsem sám a obratům odpovídá aktuální tržní podíl.
Je ale skutečně problém v operačních systémech? Podlě me je problém jinde.

Nokia už dlouhé roky není schopna držet krok s konkurencí a nabízet skutečně špičkový hardware. Po dlouhá léta jsem na českém zastoupení i mezinárodní úrovni slýchal, že vlajkové lodi negenerují zisk a rozhodující jsou masové modely. První zaškobrtnutí přicházela už s komunikátory, kdy se nové modely odkládaly, nakonec byly dokonce ukončeny. Zástupci finského giganta odmítali přijmout fakt, že je nezbytné mít na trhu klíčový ohromující vlajkový model, bez ohledu na jeho ziskovost nebo prodejnost, aby se dobře prodávaly modely střední třídy.
Nepřesvědčilo je ani mnoho příkladů z historie. Krachující Ericsson zachránil jediný a klíčový model T68, Motorola potácející se v problémech ovládla trh modelem RAZR na čtyři dlouhá léta.
Moje přesvědčení jde o mnoho dál, k úspěchu značky stačil dlouho jediný model na trhu, jakým je iPhone nebo Samsung Galaxy S2/S3/S4. V posledních letech vznikla nutnost mít na dolním konci jeden low-end. Nic víc, rozsáhlá roztříštěná nabídka je asijský způsob zahlcení trhu, který je minimálně v Evropě a Americe naprosto zbytečný, iPhone to dokazuje celá léta a Nokia si to několikrát vyzkoušela na desítkách svých výstřelků.

Ne nadarmo se říká, že posledním bezkonkurenční byla Nokia 6310. Přesto tu byly modely, které statečně držely titul vlajkové lodi i přes často zásadní nedostatky a hardwarovou "přiměřenost", ne-li zastaralost. Žilo se ale stále více jen z pověsti. Ke krachu značky vedl úpadek právě těchto klíčových vlajkových lodí, Nokia N95 pověst nahlodala, N97 dorazila, ačkoli levná Nokia 5800 a 5230 stále generovala obrovské prodeje i zisky. Posledním závanem úspěchu byla N8, která i přes svou zjevnou zastaralost dokázala oslovit díky fotoaparátu a designu miliony uživatelů a oddálit totální zkázu.

Postupující boj o přežití ukazuje, že diskuze o operačním systému je jen pro geeky, pro úspěch značky je jen málo podstatné, zda uvnitř tepe Windows Phone nebo Symbian. Podstatné je nabídnout model, který osloví zákazníky WOW efektem, tedy bude mít duši. Někdy je to hliník na krytu, jindy šokující operační systém nebo fotoaparát a někdy jen nenápadná kombinace tajemných esencí. Náznakem takového modelu je okrajová Lumia 1520, která nepřináší nic zásadně šokujícího a přesto sklidila ohlas.

Když už to chvilku vypadalo, že Lumia 800 je právě správnou kombinací takových esencí, opět nastalo dlouhé čekání na Lumia 920. Ta přišla pozdě, velká a hříšně těžká. A od té doby opět čekáme a opět příliš dlouho.
Opět se totiž ve Finsku někdo domnívá, že se dá žít z úspěchu Lumia 520 a pak ukončí vánoční kvartál s poklesem prodejů, aniž by na trhu byl nový model, nový tahoun, nová vlajková loď.

A jak to vypadá, ještě pěkně dlouho čekat budeme. Nová Lumia 1820 bude zřejmě velmi dobře vybavená a nabídne i nějaké novinky, ale na trhu se jí dočkáme nejdříve v září a její cena nastartuje srovnatelně s konkurencí. Jenže ta už bude prodávat iPhone 6 a Samsung S5. Opět tedy bude s křížkem po funuse, bez WOW efektu.

A tak to u Nokia chodí celá léta. Podle mě to není Windows Phone, kdo je tu brzdou.
Je to sama Nokia, která modernímu systému nejen že zrovna nepomáhá, ale dost možná mu zásadně škodí neschopností uvést alespoň jeden úžasný model včas a za dobrou cenu, abychom se měli čím chlubit a přesvědčili miliony běžných zákazníků, že si mají koupit střední třídu nebo low-end právě z Finska.

Dokud se budou mladí lidé a geekové předhánět v procesorech a displejích, budou se Nokia telefonům nadále vysmívat. Nokia je může nadále ignorovat a nebo konečně pochopit, že oni určují trendy trhu, oni radí rodičům, babičkám a kamarádům, s čím budou volat.  

Snad Microsoft jako nový vlastník pochopí, že stačí nasadit místo miliardových investic do Samsungu na trh JEDEN JEDINÝ MODEL s úžasným displejem, nesmyslně nabušeným procesorem a předávkovaný pamětí, doplněný Carl Zeiss fotoaparátem, zasazený do tenčího sexy krytu např. z hliníku a to vše dodat na trh půl roku před konkurencí a třeba i zadotovat dobrou cenu.
Takový požadavek není nereálný, nechceme hodinky s vodotryskem, ale jeden model jako byla Nokia 6310, který založí opět legendární pověst Nokia resp. Lumia.
Pak si z ní může Microsoft žít zase několik let jako dnes iPhone a nemusí se ponižovat implementací Androidu a spálit šance na alespoň trochu konkurenční trh s více systémy.

Upravit
comments powered by Disqus