Je hlasová asistentka Cortana lepší než konkurenční Siri nebo Google Now?

0

Hlasová asistentka Cortana je pro nás v České republice tak trochu zakázané ovoce. Nic však nebrání ji v pohodě získat a my jsme ji tak krátce vyzkoušeli. První dojmy jsou zatím celkem pozitivní.

Hlasová asistentka Cortana je pro nás v České republice tak trochu zakázané ovoce. Nic však nebrání ji v pohodě získat a my jsme ji tak krátce vyzkoušeli. První dojmy jsou zatím celkem pozitivní.

Dva roky po představení hlasové asistentky Siri přidal do aktualizace Windows Phone 8.1 vlastního asistenta v podobě Cortany. Bohužel však nebude zatím dostupná oficiálně pro náš český trh. Je zde však jednoduchý návod, jak si hlasovou asistentku Cortana doinstalovat do svého Windows Phone telefonu. Stačí v telefonu změnit region a jazyk telefonu na Spojené státy.
Stojí ztráta češtiny ale za to?

Jak změnit nastavení jazyka a země ve Windows Phone

Na videu je vidět, že Cortana funguje velmi dobře. Na první pohled by se mohlo zdát, že se Cortana nijak od konkurentů neodlišuje. Cortana má ale navíc některé užitečné funce.
Dokáže se učit automaticky, pokud ji to povolíte, kontroluje veškerý obsah telefonu, emaily a SMS a na základě informací o vás se neustále vylepšuje. Na prezentaci Cortana např. upozornila na časový konflikt zadávaného termínu v kalendáři s informací z mailu. Cortanu lze učit i ručně zadáním oblasti zájmů. 
Od konkurenční Siri nebo Google Now se také liší propojením s integrovanými i doinstalovanými aplikacemi. Umí například publikovat nový tweet, vyfvořit check in ve Foursquare a FB nebo vytočit hovor Skype. 
Velmi působivé je také zadávání připomenutí vázané na kontakt. Hlasově si lze uložit poznámku, kterou Cortana sama připomene v okamžiku příchozího hovoru nebo SMS.

Je použitelná i v ČR?

Pokud umíte dobře anglicky můžete částečně využít nových možností Cortany. Výměnou za ovládádní celého přístroje v angličtině získáte šikovného pomocníka pro každý den. Přesto nebude spolupráce dokonalá, zejména v regionálním vyhledávání nemá Cortana dostatek informací a občas má probléby rozeznávat odlišnou výslovnost.
Jako bonus získáte funkci quiet hours pro inteligentní ovládání vyzvánění a notifikací pro vybrané kontakty např. v nočním režimu, která je trochu nepochopitelně s Cortanou svázána. Tu však lze částečně nahradit doinstalovanou aplikací stejného názvu

Ve srovnání s konkurenty Cortana rozhodně uspěla, nabízí mnoho nových funkcí a Apple na území USA přidělá jistě nejednu vrásku. Nezbývá než doufat, že se jí dočkáme i v našem rodném jazyce. Microsoft však nepředpokládá uvedení na menší trhy dříve než v roce 2015 a není se čemu divit, výsledky vyhledávání Bing, na kterých je Cortana závislá, jsou v ČR stále žalostné. 

Upravit
comments powered by Disqus