Jak zrychlit reakce telefonu?

0

Vadí vám pomalé reakce vašeho telefonu? Často se restartuje nebo se mobil dokonce sám vypíná? Doporučíme vám čtyři kroky pro zrychlení mobilního telefonu se Symbianem.

Vadí vám pomalé reakce vašeho telefonu? Často se restartuje nebo se mobil dokonce sám vypíná? Doporučíme vám čtyři kroky pro zrychlení mobilního telefonu se Symbianem.

Symbian je skvělý operační systém. Díky němu si do telefonu můžete nahrát spousty různých aplikací, jako přehrávače hudby, hry a další vychytávky. U každého operačního systému však v průběhu provozu dochází ke zpomalení. To dokáže každého časem otrávit, zpomalené reakce při psaní SMS, dlouhé startování systému, zamrzání. Jak z takové situace ven? Připojte usb kabely, nažhavte nabíječky  a postupujte podle našeho jednoduchého návodu, který zvládne opravdu každý.

 

1. Zálohování

Jelikož formátování vymaže všechna data, je potřeba nejdříve provést zálohu. Tu uděláme pomocí balíku od Nokie, my jsme použili aplikaci Nokia Ovi suite 2.0 Jelikož je verze 2.0 stále ve stádiu vývoje, použíjte raději starší verzi 1.0 nebo Nokia PC Suite, je totiž možné, že by v průběhu zálohování mohlo dojít k potížím. Celý průběh zálohování je sestaven velice intuitivně, nemusíte se tedy bát složitých postupů. Jak už OVI Suite sám říká, k zálohování je lepší použít USB kabel, pomocí bluetooth by celý proces trval delší čas a trvanlivost spojení vzduchem nemusí být stoprocentní.

Pokud z jakéhokoli důvodu nemůžete použít zálohování do počítače, lze zálohovat také na paměťovou kartu vloženou do vašeho mobilu. V menu Nástroje vyberte aplikaci Paměť a pod volbami najdete položku Zálohovat paměť telefonu. Během krátké chvíle máte na kartě plnou zálohu paměti telefonu. Drobnou nevýhodou je nemožnost výběru jednotlivých položek zálohy, v počítači lze vybírat oblasti zálohy (Kontakty, Zprávy, Nastavení)

 

2. Formátování telefonu

Jakmile bude záloha úspěšně dokončena, nastává proces formátování. Formátování je nejlepší provést pomocí speciálního kodu. Ten se musí zadat v pohotovostním režimu, do kterého se dostanem krátkým stisknutím červeného tlačítka. Pak už stačí jen vytočit magickou kombinaci *#7370#. Telefon zažádá o zadání Zamykacího kodu. Ten je v základu nastavený na "12345". Pokud jste si zamykací kod dříve změnili a nepamatujete si ho, nezoufejte. Formát se dá provést i druhým způsobem, ten je nazýván "trojhmat". Provede se držením "*" (hvězdičky), "zeleného tlačítka" a "3" (trojky) naráz, při zapínání telefonu. Tento trojhmat funguje jen na některým telefonech. Například na dotykáčích je kombina jiná. Jakmile je telefon úspěšně naformátován, je potřeba nastavit datum, čas a jazyk telefonu. Po serii restartů nutných k nastavení nás čeká druhá část formátování telefonu. Je potřeba naformátovat paměťovou kartu. Volbu k formátování pamět'ové karty najdete ve složce Nastavení v hlavním menu telefonu.

Zde může zákazník skončit. Přístroj má ve stavu, jak ho obdržel při nákupu, obvykle opět rychlý a bezproblémový. Postačí obnovit data ze zálohy a pokračovat v používání mobilu. Bohužel však také se stejnou verzí firmware. Co to znamená? Že může být ještě lépe:

3. Nahrátí nového firmwaru

Každá elektronika má v sobě pomyslnou "duši", ta se u mobilů nazývá se firmware. Je to vlastně operační systém jako v počítači, kde se jmenuje např. Windows. Každý firmware se vyvíjí, vylaďuje se rychlost, opravují se chyby a někdy dokonce přibývají nové funkce. A co víc, nové firmwary často vylepšují i kvalitu fotek a reprodukci hudby. Důvodů pro nahrátí nového lepšího je tedy dost.

Jak to provedeme? Stačí si stáhnout aplikaci Nokia Software Updater. Tato aplikace nás provede krok za krokem. Důležité je mít nabitou baterii, pokud by v průběhu nahrávání firmwaru k vybití telefonu, nemusel by se už znovu zapnout! Proto dbejte pokynů a nápověd aplikace. Podrobně jsme aktulizaci rozebírali v těchto článcích:  
Jak zjistit jestli pro váš mobil existuje nový firmware?
Velký průvodce aktualizací firmwaru

 

4. Obnova dat ze zálohy:

Pokud jste došli až nakonec tohoto návodu, radujte se.
Máte čerstvý telefon, který právě sjel z výrobního pásu. Teď už stačí jen obnovit zálohu. Ve vašem OVI Suite/PC Suite v záložce nástroje klikněte na Obnova a vyberte poslední vytvořenou zálohu svého telefonu. Proces obnovy trvá už jen chvilku, přístroj se po obnově restartuje. Nyní už nezbývá nic než si užívat krásné rychlosti telefonu.

Při obnově doporučujeme obnovit pouze Kontakty, Uživatelská data, Zprávy a Kalendář. Zejména položku Nastavení vynecháváme, protože může obsahovat některé soubory, které mohou opět zpomalit svižnost přístroje.

Pokud jste prováděli zálohu na kartu v telefonu, postupujte opět stejnou cestou a z aplikace Paměť zvolte obnovu dat.

Tip: Nepodařil se vám některý z bodů? Nezoufejte, od toho tady jsme my. Stačí když se se svým problémem svěříte buď v naši Poradně nebo v diskuzi dole pod článkem.

Upravit
comments powered by Disqus