Jak vznikala technologie Pure View a legendární Nokia 808

Video natočené pomocí Nokia 808 zachycuje postupný vznik technologie Pure View a také jejího prvního reprezentanta. Ve videu se také objevují první prototypy, které dosahují stáří i 5 let.

0

Kapitola 1 - základ pro technologii Pure View

Pure View má za sebou dlouholetou cestu, určitě o něco delší, než si mnozí myslí. Za jejím vznikem stojí především vedoucí sekce obrazového snímání Nokia (Damian Dinning, Eero Salmelin a Jula Alakarhu).

Na Pure View mají podíl také předchozí modely, jako například Nokia 7650, N73, N80, N82, N93i, N86 8MP, ale také Nokia N8, N9. S každým modelem byl snímač a čip fotoaparátu o něco lepší, jeho finální podoba ale přišla až o pár let později. Hlavní překážkou bylo především rozhodování mezi použitím optického zoomu nebo zvětšení snímače.


Malá zajímavost: první myšlenka o Pure View pochází z hotelového baru 5 let zpět.

 

Kapitola 2 - použití Pure View v praxi: 8 pixelů v jednom

O principu skládání pixelů jsme psali již dříve. Na videu se v čase 2:43 objevuje první prototyp s technologii Pure View (tělo Nokia 700 dává tušit, že se tento způsob snímaní testoval opravdu dlouhý čas před jeho uvedením). V tu samou dobu se také pracovalo na samotném senzoru a způsobu zpracování fotografie. Snímačem, jehož prototyp byl nazýván "Scooby 2" a který je použitý v těle Nokia 808.

Kapitola 3 - nejlepší foto-telefony: Nokia

Pokud za dlouhá léta něco Nokii nelze upřít, jsou to telefony pořizující vysoce kvalitní fotky. U žádného jiného výrobce mobilních telefonů nelze najít tolik modelů, s tak kvalitním fotoaparátem. Tohoto faktu si je Nokia velmi dobře vědoma, a proto udělala v oblasti fotografování telefony, jako jediný výrobce, obrovský krok kupředu.
Použitý snímač je 3x větší, než běžný 5MPx snímač (Nokia Lumia 710, Nokia C5 atd.) a o polovinu větší, než 8MPx (Nokia N9, Lumia 800 atd.).


I v porovnání s kompaktními fotoaparáty je snímač o něco větší. Jeho crop faktor (hodnota, kolikrát je úhlopříčka snímače menší, než filmové políčko) je 3,3. Běžný standard snímačů používaných u digitálních zrcadlovek je od 1 (filmové políčko) až po 1,9. V tomto ohledu je snímač oproti ostatním telefonů na úplně jiné úrovni a kvalitou překoná i kompaktní fotoaparáty.

Kapitola 4 - dokonalé video ve všech ohledech

Kromě focení se vývojáři zaměřili také na natáčení. Senzor fotoaparátu je dostatečně velký pro možnost natáčení ve full HD kvalitě.. Velký důraz se také kladl na nejlepší možné zachycení zvuku, proto byla vyvinuta i technologie Rich Recording, o které jsme již dříve psali.

 

Kapitola 5 - dokonalý telefon: Nokia 808 Pure View

Finálním produktem 5 let trvajícího vývoje je dokonalý přístroj s velice povedeným designem, skvělou výbavou a mezi uživateli velice oblíbeným operačním systémem Symbian. Kvůli ohlášení ukončení jeho podpory bude Nokia 808 možná první a zároveň poslední telefon se Symbianem, jenž se může chlubit takto dokonalým fotoaparátem.

 


U budoucích modelů s Windows Phone lze na 100% počítat s nasazením Pure View fotoaparátu.

 

Patří do rubriky: Přístroje
Upravit
comments powered by Disqus