Jak vypadá Nokia s Androidem? Recenze N9 s instalací Android Jelly Bean

0

Nokia s Androidem je pro mnohé uživatele zbožným přáním, pro jiné strašákem. Nainstalovali a vyzkoušeli jsme Android Jelly Bean v Nokia N9. 

Nokia s Androidem je pro mnohé uživatele zbožným přáním, pro jiné strašákem. Nainstalovali a vyzkoušeli jsme Android Jelly Bean v Nokia N9. 

Nokia N9 je chytrým telefonem, který původně používá operační systém MeeGo, jenž vytvořila Nokia ve spolupráci se společností Intel. S ohledem na použitý operační systém je Nokia N9 jedinečná v mnoha ohledech.
Jedním z nich je možnost instalace Androida jako sekundárního operačního systému. Pokoušel jsem se o dlouhodobější testování a zde je mé shrnutí.

Kde se vzal Android v Nokia

Autorem portace systému Android pro Nokia N9 je komunita NITdroid, ve které najdeme například velice známého člověka pro svět Symbianu, CODERuSe. Aktuální portace systému od Googlu nese kódové označení ,,Gyla“ a jedná se o verzi 4.1.1 Jelly Bean. Současně se také nedoporučuje využívat NITdroid na denní používání.
Instalace systému do telefonu není ničím složitým, zabere zhruba hodinu času včetně stažení potřebných materiálů a pročtení návodu, v příštím článku si popíšeme podrobný návod instalace Android do Nokia N9. Důležité je ale vědět, že se jedná o zásah do telefonu a nahrání neoficiálního software může poškodit chod telefonu nebo telefon vyřadit z provozu. Berte tato upozornění na vědomí, veškeré úkony provádíte na vlastní nebezpečí a nezodpovídá za něj autor článku, ani redakce.

Co funguje?

- Google obchod
- Akcelerace grafiky
- Rotace displeje
- Vícedotyková gesta
- Ovládání hlasitosti, tlačítko power
- Tlačítka na příslušenství(headset)
- Pohasnutí displeje při zamknutí obrazovky
- Načtení MyDocs jako SD karty
- YouTube, SW video/audio dekodér
- Wifi – pouze základní funkce připojení k přístupovému bodu
- GPRS, EDGE, 3G, SMS, indikace síly signálu – vytočit a přijmout hovor lze, avšak nefunguje reproduktor a mikrofon
- Bluetooth – párování, odesílání/přijímání souborů
- Stav baterie – nabíjení baterie
- Sensory: akcelerometr, kompas
- Audio – přehrávání do hlasitého reproduktoru a výstupu na sluchátka
- Ovlivnění jasu displeje
- Přístup jako root 

Co nefunguje/připravuje se?

- PIN/PUK
- Roaming
- Android - USB ovladače
- Proximity senzor
- A2DP, mikrofon
- Nepoužitelnost hovorů z důvodu nefunkčního sluchátka a mikrofonu
- HW video dekodér
- Vibrace
- Fotoaparát a kamera
- GPS
- NFC

Na většině zařízeních s OS Android se porovnávají parametry jako CPU, GPU a RAM.
Jak je na tom Nokia N9:
Procesor: jednojádrový Texas Instruments OMAP 3630 – 1000 MHz(1GHz) 45nm ARMv7
Akcelerace grafiky: PowerVR SGX530
Paměť RAM: 1024MB

 

NITdroid systém startuje asi 3 minuty. Po nezbytném proklikání a přihlášení se na Google účet se ocitneme na domovské obrazovce. Při procházení aktivních ploch a nabídky si lze všimnout mírného tuhnutí systému, což naštěstí nemá vliv na aplikace třetích stran. Signál operátora byl nalezen ihned.
Jak jsem se již zmínil ve výpisu nefunkčních funkcí, nelze si zatelefonovat a také nic vyfotografovat, zřejmě tedy zamíříte rovnou do Obchodu Google Play.

NITdroid poskytne v základu především aplikace pro sociální sítě jako Facebook, Twitter, FourSquare aj., které se ukládají do vyhrazené paměti pro aplikace o velikosti 2GB.
Jako paměťová karta vám poslouží celý adresář My Docs o velikosti zhruba 8GB. Aplikace, které vyžadují instalaci některých svých částí na SD kartu mají časté problémy s přístupem do adresáře SD karty. Zpravidla se je tedy nedaří nainstalovat. Nejčastěji používané aplikace jsou však plně funkční a stabilní. Nepřijdete ani o populární naštvané ptáky včetně nejnovějšího příběhu z hvězdných válek.
Vzhledem k tomu, že mě samotného zajímalo, jak si Nokia N9 s NITdroid poradí s nejnovějšími herními tituly, vybral jsem Need for Speed Most Wanted. Na obchodě Play se mi hra samozřejmě nezobrazila, protože není pro tento model podporována, avšak po chvílí hledání jsem již nahrával potřebné soubory do adresáře. K mému překvapení se mnou oblíbená série ilegálního závodění spustila a s přimhouřeným okem byla vcelku hratelná. Lepších výsledků se mi dostalo např. u Fieldrunners, NFS Hot Pursuit, Fruit Ninja nebo Real Racing 2.

 

Multimédia a další výbava

Filmy
Pro sledování videa jsem vybral jeden z nejpopulárnějších přehrávačů videí MXPlayer včetně video kodeku pro architekturu ARMv7. N9 neměla žádný problém s přehráváním, ani s přiloženými SRT titulky. Bohužel zatím u videa nefunguje výstup na sluchátka, a tak je možné sledování filmů se zvukem pouze v hlasitém reproduktoru.

Hudba
Hudební skladby jsou na tom podobně, ačkoli přehrávání do hlasitého reproduktoru funguje, sluchátka nikoli.

Internet
NITdroid podporuje Doplhin Browser, Google Chrome nebo kterýkoliv jiný prohlížeč, .

Bohužel se u některých uživatelů na oficiálním fóru projevila nefunkčnost Wifi po nahrání nového kernelu. Wifi přestala uživatelům fungovat i v primárním systému MeeGo a byli odkázáni na mobilní data. Tato situace nastala i u mě a pomohl až kompletní wipe telefonu a několikrát přehraný kernel.

Výdrž baterie
Nokia N9 s oficiálním operačním systémem MeeGo nevydrží v provozu dlouho. U NITdroida to platí skoro dvojnásob. Při prohlížení internetu zhruba po 2,5 hodinách baterie poklesla z plného nabití na nulu.

Perfektní výhody a nepříjemné nedostatky

Hlavní výhodou NITdroid, portace Androidu pro Nokia N9 jsou především aplikace a hry z Google Play. Skupina vývojářů se aktualizacím a chybám aktivně věnuje, avšak stále se jedná o sekundární systém, který není určený na denní používání. K mému osobnímu zadostiučinění by pro začátek postačilo funkční sluchátko a mikrofon, následovat by mohla kamera fotoaparátu.

Upravit
comments powered by Disqus