Jak na přechod a přenesení dat k WP8 ze Symbianu a Windows Phone 7

0

Návod pro snadné přenesení kontaktů, kalendáře, fotografií, SMS z předchozího telefonu Nokia, WP7 nebo Symbian do nového Windows Phone 8.

Aby radost z nového přístroje s Windows Phone 8 byla co největší, je potřeba pohodlně přenést data a začít si co nejdříve systému užívat naplno. Naši čtenáři se dělí do dvou skupin, první už vyzkoušela předchozí systém Windows Phone 7, těch se týká první část návodu. Ostatní přechází z modelů se Symbianem nebo jiných, ti mohou přejít rovnou na druhou polovinu článku, kde se dočtou mimo přenosu dat také o výhodách nového systému a některých mýtech. 

Přechod z Windows Phone 7

Přenesení dat z prvních verzí Microsoftu je velmi snadné. Budeme potřebovat pouze Windows Live účet pro přenesení Kontaktů a Kalendáře, instalaci aplikací zajistí Reinstaller z Marketplace, který je nově pojmenovaný jako Windows Store a v menu ho nalezneme pod položkou Obchod.

  1. Při prvním spuštění Nokia s Windows Phone 8 se po nastavení země přístroj dotazuje na Windows Live ID. Po jeho zadání dojde k synchronizaci kontaktů a kalendáře pomocí mobilní sítě. Zadání účtu lze odložit a synchronizaci provést až po úplném nastartování a připojení k wifi z menu Nastavení/e-mail+účty.
  2. V nastavení doplníme další účty, především Nokia účet pro synchronizaci oblíbených míst v mapách, dále Facebook a email, případně Twitter. Po uložení loginu a hesla dojde k synchronizaci dat i z těchto účtů. Kontakty bude nutné znovu pospojovat.
  3. Instalace aplikací neprobíhá narozdíl od WP8 automaticky, vše je nutné doinstalovat ručně. Aby jste si nemuseli pamatovat oblíbené aplikace a vyhledávat je v Obchodě, stáhněte Reinstaller, který se připojí k webové verzi Marketu, natáhne seznam všech dřívějších instalací a nabídne je ke stažení. Zejména u většího počtu aplikací jde o otravnou práci, každou instalaci je nutné potvrdit ručně. Dobrý pocit můžete mít z toho, že to děláte naposledy, jakýkoli další formát nebo přechod na nový telefon už bude radostnější, Windows Phone 8 zálohuje komplení obsah telefonu, kontakty, sms, kalendář, aplikace (bez uložených dat a pozic v hrách) účty a většinu nastavení. Nově si také pamatuje propojení kontaktů mezi jednotlivými účty. 
  4. Hudba, Video, Obrázky a fotografie se neobnovují, přes internet se synchronizuje pouze obsah složky Obrázky ze SkyDrive. Před prodejem WP7 mobil naposledy připojte k Zune, který se u WP8 už nepoužívá a synchronizujte obsah do počítače. Windows Phone 8 je možné připojit kabelem jako další multimediální zařízení a nahrávat obsah přímo do složek telefonu nebo paměťové karty. Přesto doporučujeme provést zejména první synchronizaci obsahu přes program Windows Phone pro PC, který je sice stále v beta verzi, ale správně roztřídí obsah do složek, nahraje playlisty a umožní i pozdější snadné stahování obsahu automaticky po připojení mobilu kabelem.
    Ve WP8 můžete nastavit automatické zálohování fotek na SkyDrive.
  5. 5. U Windows Phone 7 bohužel není způsob, jak zálohovat SMS, lze je pouze přenést do nového přístroje pomocí aplikace Přenos mých dat.  Všechny emaily jsou stále uložené na serveru, stáhnou se po založení účtu v mobilu.

Další důležité Tipy a triky naleznete na tomto rozcestníku.

Přechod ze Symbianu a dalších Nokia telefonů

Čeká vás mnoho objevování. Nový systém je naprosto odlišný od všeho, co dosud znáte, zvykněte si především na pohyb do strany mezi kartami. Poměrně velká změna je také na samotné ploše, každá dlaždice je aktivní a zobrazuje informace o svém obsahu, Telefon ukazuje ušlé hovory, Zprávy signalizují číslovkou počet čekajících nových zpráv apod. Chybí obvyklé notifikační centrum, protože v jej podstatě nahrazuje celá plocha. Dlaždice mají tři velikosti, které se dají podržením libovolně nastavit. Počet dlaždic není omezený, doporučujeme nastavit tolik položek, aby se jedním pohybem dalo skrolovat až na konec pro snadnější orientaci.


Odlišná je také práce s obsahem, systém si sám určuje, kam multimédia uložit, nevyužívají se klasické složky, ty jsou vidět jen v počítači po připojení kabelem. 


Menu je sestaveno abecedně a v příštích dnech zjistíte, že je to velice praktické a rychlé.

Všechny tyto změny odradí mnoho uživatelů už v počátcích, zejména poněkud spártánský vzhled dlaždic na ploše se mnoha lidem nezdá atraktivní. Pokud ale systému dáte šanci, zjistíte, že je extrénmě intuitivní, vše má své místo a v běžném životě se s ním pracuje snad nejlépe ze všech operačních systémů. Odměnou za trochu přizpůsobení se vám bude také neuvěřitelná rychlost při všech operacích, která nemá mezi systémy obdoby. Windows Phone se díky unikátní koncepci nikdy nezpomalují, rok staré telefony se chovají stejně svižně jako nové, velmi snadno si odvyknete na různá zaváhání, zakousnutí nebo dokonce zhroucení systému. 

 

O Windows Phone se říká, že jsou málo přizpůsobitelné. Je pravda, že některé funkce, na které jste dosud byli zvyklí, jako pozadí plochy nebo témata, možná budete postrádat. Přesto nelze říci, že by jste si nemohli svůj nový telefon přizpůsobit. Zejména plocha, která je po prvním spuštění plná jednobarevných čtverců, skýtá mnoho možností, jak se realizovat.

 

Po doinstalování oblíbených aplikací si můžete sestavit plochu z  vlastních dlaždic, doinstalované aplikace nabízejí mnoho barev. Celé barevné téma se dá zaměnit do mnoha odstínů, dlaždice Fotky rotuje oblíbené fotografie, Kontakty animují profilové fotografie. Na mnoha místech ustoupila customizace praktičnosti. Dlaždice zobrazují informace namísto widgetů, jednotné prostředí nutí i vývojáře přemýšlet nad co nejlepší využitelností svých aplikací, aby co nejvíce zapadly do systému.

 

Panuje mnoho mýtů o tom, jak Windows Phone chybí podstatné funkce, nová verze 8 většinu těchto nedostatků odstraňuje nebo řeší jinak, než je obvyklé. V běžném životě se ale běžný uživatel jen vyjímečně setká s tím, že by se systémem nemohl dělat věci, které konkurence. Systém je navíc velmi mladý a s každým dalším update, kterých je narozdíl od konkurence výrazně více, přibývají nové a nové vlastnosti.

 

Na druhou stranu jsou Windows Phone postaveny velmi flexibilně, chytře integrují většinu dostupných funkcí, velká je provázanost mezi systémovými i doplněnými programy. Příkladem je seznam kontaktů, který provazuje kontakty ze všech účtů jako Facebook, Twitter nebo LinkedIn, přidáním nového kamaráda na FB se automaticky propíše i do telefonu a je s ním možné rovnou chatovat ve zprávách a veškeré veřejné fotky z jeho účtu si můžete prohlížet v centru Fotky nebo u kontaktu.

 

Poslední velkým mýtem je nedostatek aplikací. Windows Phone jsou stále málo rozšířené a jsou zatím vnímány jako outsider mezi konkurencí. Je tedy pravdou, že pro něj vznikají aplikace až třetí v řadě po Androidu a iPhone. Zejména banky WP odsunují na poslední místo, protože pragmaticky při výpočtu nákladů na vývoj hledí jen na počet uživatelů. To tolik neplatí u menších firem, které vesměs už své verze pro WP mají. 


Situace se ale zlepšuje každým dnem a ve skutečnosti existuje jen málo konkurenčních aplikací, které by neměly svoji alternativu pro WP. Veškeré podstatné programy pro život jsou navíc integrovány přímo v systému, a to včetně příkladné podpory Wordu, Excelu a OneNote.
Každým dnem přibývají také jednoduché, ale i graficky náročné hry, jejich nabídka ale zatím ani zdaleka nedosahuje oslňujícího výběru zejména u iPhone.


V Obchodě je dnes téměř 150 tisíc aplikací a bylo by velkou chybou se nechat omračovat násobně většími čísly konkurence, protože v praxi jde často o desítky kopií jedné úspěšné aplikace, která je pro WP dostupná, dále o bezcenné hříčky programátorů nebo nepříliš dobře hodnocené aplikace. Skutečně použitelných aplikací bude sotva polovina, důkazem budiž např. nedávné odstranění 60 tisíc (!) podobných věcí z Google Play.

 

V poslední době se pod podobnými vyjádřeními redakce strhávají vášnivé diskuze, jako autor jsem napadán z arogantního nadržování Windows Phone, pomlouvání konkurence. Realita je ale taková, že ač nemám Android rád, konkurenční iPhone velmi respektuji a při plném vědomí odlišnosti přesto považuji Windows Phone 8 za více než konkurenceschopný a doporučuji ho vyzkoušet. Snad tedy tento suchý výčet faktů pomůže v rozhodování nováčkům před nákupem jejich prvního WP8.

 

Původně jednoduchý technický článek se nakonec rozvinul z části do komentáře, zbývá poradit, jak přenést data.

 

  1. Kontakty, obrázky a a SMS zprávy se nejsnadněji přenášejí přes Bluetooth pomocí aplikace Přenos mých dat z Obchodu. Aplikace vás intuitivně provede všemi kroky.
  2. Rozvinutější alternativou je přenos přes SkyDrive. Připojte svůj předchozí mobil Nokia k PC kabelem a spusťte program Nokia Suite. V souborové nabídce vyberte Nástroje/Odeslat do služby SkyDrive. Budete vyzváni k přihlášení do svého Windows účtu. Vyberte si, které položky si přejete přenést. Provede se záloha telefonu a odeslání Kontaktů, Kalendáře a obrázků na vaše úložiště, odkud se automaticky sesynchronizuje s vaším Windows Phone telefonem. Nezapomeňte mobil připojit přes Wifi, zejména přenos obrázků je datově náročný. Nesynchronizují se SMS.
  3. Nyní si v Nastavení/e-mail+účty přidejte oblíbené účty, především Nokia účet, Facebook, email a pod. V kontaktech bude v první chvíli chaoz, pokud se shodují jména, propojí se automaticky, ostatní budou v kontaktech opakovaně. Takové je potřeba spojit, otevřete kontakt, stiskněte symbol sponky a propojte je. Nyní uvidíte každé jméno jen jednou, s připojenými údaji z Facebooku a ostatních účtů. Listováním mezi kartami můžete prohlížet fotky, statusy i historii volání.

A co dál? Skočte na tipy a triky v tomto rozcestníku, kde najdete souhrn nastavení. Čtěte náš web, sledujte rubriku aplikace, každý den dostanete upozornění na novinky a navštivte naše fórum, kde se dozvíte, nač jsme ještě neodpověděli v článcích.

Upravit
comments powered by Disqus