Historie Nokia, 10 legendárních modelů, které změnily svět. Který jste měli vy?

Nokia za svou historii mnohokrát změnila svět. Než se dočkáme pokračování s Androidem, podívejme se na některé nezapomenutelné modely.

0

Začátek devadesátých let, dávnověk, začátek GSM mobilní éry. Nokia už před ní měla kufříkové i přenosné modely s obří NMT anténou, ale masově se začaly prodávat až GSM telefony.

Nokia 1610

Nebyla úplně první, zato skutečně masová. I když v roce 1992 byl takový pojem značně nadnesený. Obr s velkou anténou, bez vnitřní paměti a mnoha zbytečnými tlačítky. Výdrž baterie slabých 15 hodin. 

Nokia 2110

Movitější měli novější model s pamětí na telefonní čísla. Vysouvací anténa se skvěle okusovala a okrouhlý tvar přivedl tehdejšího sponzora tenisu Paegas (dnešní T-Mobile) ke speciální edici s potiskem tenisové rakety na přední straně. 

Nokia 3110

Ačkoli nebyla tak velkou legendou, přeci jen ji měl v kapse kde kdo a patří do našeho seznamu, jako asi většina prvních modelů, každý z nich se nějak zapsal do historie. Nokia 3110 především příznivější cenou, menší váhou a poprvé výdrží baterie, která dovolovala přejet celou republiku na jedno nabití. Jako první přinesla sdružené ovládací tlačítko NaviKey. 

Nokia 5110 a 6110

Sourozenci, kteří vytvořili z Nokie doživotní legendu, ať se Microsoft snažil jak chtěl, aby byla zapomenuta. Nokia 6110 namlsala celý svět zjednodušeným menu, vnitřní pamětí na tel. čísla, vestavěnou hrou Had a hlavně velikostí. Cena byla ale strašná, za poklad chtěla tehdy Nokia 18 tisíc korun. Tehdejších korun, ne dnešních zdevalvovaných.

Nokia 5110 se proto stala levnější náhražkou pro masový trh. Sklidila ohromný úspěch s výměnným předním krytem, jenž na dlouhá léta založil kult barevných a bláznivých krytů u všech výrobců. 

Nokia 8110

Zalomený banán, který byl i přes svou hříšnou cenu ve variantě 8110i nejdéle vyráběným modelem Nokia. Konstrukce, která dala vzniknout celé produktové řadě sliderů. Íčko mělo 16 odstínů šedi na displeji, velmi slušnou  výdrž baterie a především nesmrtelné charisma, které bylo dokonce využito k propagaci následujícího modelu s vystřelováním krytu ve filmu Matrix. 

Nokia 9000 Communicator

Větší legendu už nikdo nikdy nemůže vyrobit. Stejně jako o mnoho let později iPhone změnil svět, první byl otevírací komunikátor, první byl s operačním systémem, první odesílal emaily a prohlížel internet. 9000 byla jen pro ultra technofily, ale všichni další následníci přepisovali dějiny. Díky úzké cílové skupině s inovacemi Nokia otálela, až na unikátní modelovou řadu v podstatě rezignovala modelem Nokia N97, jenž si o kvalitách svých předchůdců mohl jen nechat zdát. 

 

Nokia 3310

A jsme u nejkomentovanějšího modelu všech dob, dodnes se všech diskuzích přirovnává k cihle nebo kladívku. Není to pro její velikost, naopak byla příjemná do ruky, ale pro bytelný výměnný kryt, který mohl spadnout z rozjetého vlaku a přesto existovala velká šance, že se ani nerozkočí. Nokia 3310 vydržela nabitá celý týden, někomu i o moc déle a právě proto ji má mnoho z nás ještě v šuplíku na horší časy. Prodalo se jich více než 130 milionů kusů. 

Nokia 6210 a 6310

Používali je prezidenti ještě v době, když jsme po kapsách tahali smartphone. Nezničitelné modely s velkým displejem a výdrží baterie. Dokonalá tlačítka pravidelně vyhrávala v soutěžích rychlosti psaní SMS. Ačkoli Nokia 6210 byla dokonalejší, legendou se stala spíše 6310i s modrým podsvícením displeje a poprvé s Bluetooth. Designu bohužel podlehla pohodlnost klávesnice, v její cestě světem jí to ale nezastavilo. 

Někdy příště si oživíme legendy se Symbianem, na jejich historii se můžete podívat ve stařičkém seznamu, který jsme po léta sestavovali. 

 

Upravit
Aktuálně nejprodávanější:


comments powered by Disqus