Google a Mail for Exchange

0

Synchronizace kontaktů, kalendáře, úkolů a push e-maily ve vašem mobilu. Podíváme jak nastavit vaši Gmailovou schránku pro využívání výhod Mail for Exchange. Žádný složitý návod nečekejte, je to jednoduché.

Synchronizace kontaktů, kalendáře, úkolů a push e-maily ve vašem mobilu. Podíváme jak nastavit vaši Gmailovou schránku pro využívání výhod Mail for Exchange. Žádný složitý návod nečekejte, je to jednoduché.

Co je služba Exchange? 

Mail for Exchange je kompatibilní s Microsoft Exchange Server Active Sync a Direct Push, umožňující chytrým telefonům Nokia přijímat push e-maily a synchronizovat seznam kontaktů, kalendář, poznámky a úkoly se servery Exchange. Aby tato služba fungovala, vyžaduje provoz serveru na straně poskytovatele mailů. Využívá se proto především ve velkých firmách, kterým poskytuje mnoho dalších služeb. 
Jednoduše a bez zbytečných odborných výrazů lze říct, že jde o automatickou schránku na maily, kontakty a kalendář. 

Protože pro běžné smrtelníky byla taková služba nedostupná, připravil ji na svých serverech zdarma Google, aby jste ji mohli využívat, musíte mít tedy založený email na jeho serverech. K tomu je vhodné dodat, že Gmail umí obsluhovat najednou i vaše soukromé stávající mailové schránky a synchronizovat je do mobilu. Ideální je proto dobře si prostudovat návod a vytvořit z Gmailu jediný hlavní mail.

Tip: Stejnou službu poskytuje Nokia služba Ovi, synchronizuje maily, kontakty i kalendář na zabezpečené Nokia servery.

Jak nastavit Mail for Exchange  

Aplikace Mail for Exchange byla dříve samostatná a pro starší mobily je stále ke stažení. Veškeré nové mobily ji mají zahrnutou pod správou mailů a při jejím nastavování není třeba nic instalovat. Pokud ještě nemáte v mobilu žádnou e-mailovou schránku, můžete začít přímo z widgetu na pohotovostní obrazovce nebo položkou z menu Email. Pokud již máte nějakou schránku definovanou, můžete přes Volby v aplikaci E-mail přidat novou schránku. Dále postupujte dle obrázkového návodu. Poskytovatele vyberte Mail for Exchange (ne Gmail).

        

Vyplňte vaši e-mailovou adresu, heslo a do uživatelského jména opět vaši e-mailovou adresu. Doménu nevyplňujte. Stiskněte Další. V následujícím kroku potvrdíte pouze Další a vyplníte políčko Server Mail for Exchange: m.google.com

        

Vyberte položky, které se budou synchronizovat, kalendář, kontakty, poznámky.

Způsob Synchronizace

Tato položka určuje, co se stane s vašimi kontakty během prvního připojení k Gmailu. Je nutné být velice opatrný, aby nedošlo ke ztrátě všech kontaktů. Doporučujeme provést zálohu kontaktů na paměťovou kartu, Ovi Suite nebo MS Outlook. Ideální cestou je mít prázdný adresář v Gmailu a před první synchronizací s mobilem zvolit položku Ponechat v telefonu. Pokud ale máte nějaké kontakty na Gmailu uložené, vzniknou vám duplicity. Pro takový případ slouží druhá nabídka Odstranit z telefonu, po synchronizaci ale budete mít v telefonu jen kontakty z Gmailu.
Bude tedy nejdříve nutné synchronizovat mobil s Outlookem, ten s Gmailem a pak teprve sychronizovat Mail for Exchange. 

Vždy, před první Synchronizaci s Exchange, doporučuji provést zálohu v PC.

        

Autor nabízí také složitější cestu, jak mít na obou stranách stejné kontakty před synchronizací, ale tento krok není nutný:
Synchronizoval jsem kontakty z mobilu s aplikací MS Outlook a exportoval je do souboru. Následně jsem otevřel v internetovém prohlížeči Gmail a importoval kontakty za souboru. Nyní jsem provedl Synchronizaci kontaktů se zvolenou položkou Odstranit z telefonu. Nevýhodou takového řešení je, že jsem přišel o obrázky kontaktů, což jsem vyřešil následnou synchronizací s MS Otlook. V nastavení synchronizace jsem zvolil použít informace z MS Outlook a přenesly se mi obrázky zpět. Při následné synchronizaci s Gmailem se přenesly obrázky do kontaktů Gmailu a vše probíhá bez jediného problému.

Vyplatí se používat Mail for Exchange?

Zabránit ztrátě kontaktů dá trochu práce. Mail for Exchange vám ji ale vynahradí. Po počátečním nastavení bude pravidelně stahovat příchozí i odchozí poštu, současně synchronizuje kalendář i kontakty. Výhody jsou jasné, odeslaný mail z webu uvidíte obratem i v mobilu, neztratíte vlákna mailové komunikace, pokud používáte složky, maily zůstanou roztříděné, již nikdy nepřijdete o svá data při ztrátě mobilu.

Upravit
comments powered by Disqus