Jednou za čas, tak jak je tomu u všech zařízení, které obsahují operační systém, je třeba provést formátování. Formátováním telefonu uvedeme telefon do stavu tzv. továrního nastavení. Setkáváme se také s pojmem hardreset, trojhmat apod., ale vždy se jedná o to samé, tj. zbavit se nepořádku, který v telefonu vznikl po neustálých instalacích různých aplikací a her a díky tomu je pak telefon pomalý a zobrazují se různá chybová hlášení. V tuto chvíli nám pak nezbývá, než provést právě formát telefonu. Toto činíme i v případě, že telefon po nějaké akci nechce naběhnout tak jak by měl, či nechce se spustit vůbec.
Dnes se budeme zabývat případem, že chceme provést formát telefonu, který je v provozu. Přístroj je vhodné na formát připravit. Prvním krokem je samozřejmě zálohování dat, druhým může být záchrana dat z paměťové karty nebo velkokapacitní paměti, abychom se vyhnuli jejich formátování.
TIP: Kdo už zálohu provedl, může číst přímo na naše fórum.
Zálohujeme:
V současnosti lze k záloze použít starší program PC Suite nebo novější Ovi Suite, zálohu lze také provést přímo v telefonu ve správci souborů.
Zálohujeme jen potřebné soubory, aby to nebylo na škodu čistému systému, který po formátu získáme. Nezálohujeme tedy nastavení telefonu, soubory uživatele z paměti telefonu a karty, ale jen to nejnutnější:
- Kontakty
- Kalendář
- Poznámky
- Zprávy
- Záložky (uložené oblíbené stránky z Vašeho webového prohlížeče)
Posledním způsobem, jak zálohovat svá data bez připojení k počítači je synchronizační služba Ovi Contacts, kterou popisujeme v tomto článku.
Aby nebylo třeba formátovat Velkokapacitní paměť nebo Paměťovou kartu, odstraníme některé soubory. Tím znemožníme systému obnovu aplikací a načítání dřívějších souborů, které mohly být poškozeny.
Velkokapacitní paměti a Paměťové karty:
- Připojíme telefon v režimu Velkokapacitní úložiště, tímto můžeme spravovat všechny složky a soubory na kartě/kapacitce, tj. dostaneme se do složek Private a pod.
- V průzkumníku Windows, TotalCommanderu nebo jiném správci souborů si nastavíme zobrazování skrytých a systémových složek a souborů.
- Nyní se podíváme na naši kartu/kapacitku a vidíme zhruba tyto složky (liší se podle typu telefonu, ale jádro je stejné):
Cities, Data, Documents, Download, Games, Images, Installs, Music, Others, Resource, Sys, System, Videos
- Z těchto složek můžeme bez obav smazat Resource, Sys a System, pozor však na složku System, jelikož tato může pro nás obsahovat data, která se nám hodí!
Jde např. o data pro aplikaci Opera Mobile, MobileAgent, JbakTaskMan apod. Proto se vždy podíváme do složky System a zde vidíme další podsložky, kterými jsou: apps a Data. Projdeme si tyto dvě podsložky a pokud se nám tam nachází složky s názvy výše uvedených aplikací nebo jiných, tyto nemažeme! Jinak můžeme smazat úplně vše. Nemažeme je proto, že obsahují nastavení daných aplikací, např. záložky pro Operu, nastavení aplikace Jbak, nastavení účtů a historii pro MobileAgent atd.
- Dále se na kartě/kapacitce mohou nacházet ještě další složky např.:
Drive, Maps, Res (toto jsou složky pro navigaci Sygic), dále Ndrive (navigace Ndrive) a třeba i Garmin. Opět stejný případ jako výše, pokud chceme aplikace jako Sygic, Ndrive, Garmin používat po formátu telefonu, tak necháme na kartě/kapacitce i tyto složky s jejich obsahem, protože nám poté stačí jen nainstalovat aplikace samotné, nic více nemusíme dělat a fungují. Podobně tomu je i u navigace Mapy od společnosti Nokia. Pokud jsme si stáhli pomocí aplikace Nokia maps Loader tzv. offline mapy, včetně českého hlasu pro navigovaní a vibrací pro pěší, tak toto vše se nachází ve složce Cities. Proto ani ji nemažeme.
To je asi tak v základních bodech vše co dělat se složkami na kartě a nemusíte ji tak celou formátovat. Takto budete mít stále svoje fotky, hudbu, vyzvánění či videa netknuté a nemusíte s nimi vůbec manipulovat, protože kopírování do PC a zpět je fakt časově náročné.
Kdo se tomuto postupu chce vyhnout, zazálohuje obě paměťová úložiště a zformátuje je. Přístroj pak bude vyčištění jako z továrny.
Jestliže máme zálohováno a vymazány základní složky (Resource/Sys/System), ve kterých se nacházejí původní soubory aplikací a případně další složky (podle Vašeho uvážení), můžeme přistoupit k formátování telefonu.
Existují tři druhy formátování, které podrobně popisujeme v tomto článku a také na našem fóru.
Kód pro základní formátování je všech telefonů Nokia shodný:
Na klávesnici zadáme kód *#7370#, zobrazí se hlášení: "Chcete obnovit všechna originální nastavení telefonu? Telefon se restartuje." Máme možnost vybrat si mezi ANO/NE, pokud zvolíme ANO, systém nás požádá o zadání 5-ti místného kódu telefonu, standartně 12345.
Poté se telefon restartuje. V závislosti na modelu bude přístroj po znovuzapnutí v továrním stavu, novější modely zachovají kontakty a uživatelská data.
Nyní jen telefon připojíme k PC a provedeme obnovu dat ze zálohy, kterou jsme si udělali a pak začneme instalovat své oblíbené aplikace.