Focení mobilem 5. Úprava fotografie přímo v telefonu

V předchozích dílech jsme se určili pár základních pravidel a tipů, pro lepší focení. Téměř každá fotografie vyžaduje konečnou úpravu, málokdy se povede správně vyfotit se všemi důležitými body.

0

Za základní úpravy fotografie můžeme označit oříznutí, přizpůsobení a změnu barev, kontrastu, jasu, nebo odstranění efektu červených očí. Aplikaci Editor fotografií najdeme dnes již v téměř každém chytrém telefonu, na Lumia lze stáhnout například legendární Photoshop.

 

Pro focení v noci při zapnutém blesku je nepostradatelný nástroj Odstranění červených očí. Automatické odstranění není příliš spolehlivé, proto je tu i manuální výběr. Obdélník se přesouvá poklepáním a velikost se mění kliknutím na jeden z jeho rohů. Přidáním rámečků, klipartů, textu a razítek se v tomto článku zabývat nebudu. Pro úpravu celkového barevného tónu fotky je zde přednastavená sada 13 barevných profilů.

Fotografie pořízená Nokií N8 při automatickém nastavení. Barvy zde nejsou příliš výrazné, proto si pomůžeme jednoduchou úpravou.

Fotku otevřeme v Galerii a zvolíme možnost Volby - Upravit, nebo přímo přes aplikaci Editor Fotografii. Ihned po otevření se zobrazí panel nástrojů. V tuto chvíli chceme upravit kontrast a barvy. Všechny úpravy jasu, kontrastu, barevných profilů, ostrosti a jiné jsou pod tlačítkem Ladění. Pro okamžité a viditelné srovnání je výborný druhý nástroj zprava - Vodorovné Srovnání, se kterým lze libovolně manipulovat, či přepnout zobrazení z vodorovného na svislé.

    

U takto barevně laděné fotky (teplé barvy - červená a jejich odstíny) barvy lépe vyniknou, pokud mírně snížíme jas a zvýšíme kontrast.

 

Dalším krokem je úprava základních 3 barev: červené, zelené a modré. Fotografii chceme oživit, z toho důvodu přidáme více červené barvy. Zvýšením zelené barvy květ zvýrazní oproti pozadí. Modrou barvu ponecháme na původní hodnotě, přidáním více modré by fotka působila studeně, přidáním žluté by zanikla výraznost květů.

 

Pamatujte, že posuvníkem upravujete celý barevný profil fotky, ne jednotlivé barvy. Pokud zvýšíte červenou, celá fotografie bude laděna do červena, stejně tak to funguje u dalších dvou barev.

   

Barvy lze upravit tlačítkem Sytost, ale opatrně. Příliš vysoká saturace z barev udělá "omalovánky", proto je vždy lepší sytostí šetřit a barvy zvýraznit pomocí úpravy jasu a kontrastu a barevných profilů. Další tlačítko slouží pro obtáhnutí a zvýraznění bodů na fotce. Poslední krok je odstranění šumu z fotografie, který se objevuje při focení ve špatných světelných podmínkách.

 

Srovnání obou fotografii před a po úpravě

   

S fotkou si lze hodně vyhrát, všechny úpravy jsou pouze na vás, nebojte se být kreativní. Zkoušejte a objevujte nové možnosti. Pro automatické filtry slouží ikonka Efekt, ve které naleznete mnoho přednastavených motivů. Od přidání šumu, rozostření až po kresbu a solarizaci. Styly se přepínají v jednotlivých oknech, pomocí šipky.

 

Díly seriálu Fotografování mobilem

Upravit
Aktuálně nejprodávanější:


comments powered by Disqus