Focení mobilem 4. Portréty a postavy

Ve čtvrtém díle seriálu Focení mobilem si v krátkých a jednoduchých krocích ukážeme, jak na fotografování portrétů. Pravidla platí nejen pro mobily, ale obecně. 

0

Portrétování lidí je zřejmě nejstarší a současně nejčarovnější disciplínou fotografie. Jako portrét se označuje dílo, které někoho zpodobňuje, mělo by zachytit nejen člověka, ale i jeho osobnost. Z dobrého portrétu by měla být cítit i nálada okolí.

 

Portrét

Portrét se pořizuje z přímého pohledu, zvýšený nebo snížený úhel může vést k deformaci tvaru hlavy, jak to známe např. ze selfies fotografií, nebojte se pokleknout. Ve většině případů se fotí z větší blízkosti, člověk by měl být vidět maximálně do úrovně pasu, focení celé postavy má jiné zákonitosti. 

 

Portrét vždy foťte při měkkém a rozptýleném světle, ve kterém nejsou vidět vady pleti. Důležitá je barva světla - chromatičnost. Za teplé světlo se považuje např. žárovka, studené jsou denní světlo a blesk fotoaparátu. Barevný tón lze nastavit aplikaci Fotoaparát - Barevný tón. Vyjímkou jsou portréty dokladové, kde se ostřejší světlo považuje za vhodnější. 

 

Správná kompozice

Používejte zlatý řez, více o něm v předchozím díle. Portrét nemusí být uprostřed, nepůsobí přirozeně, ideální je v pravé třetině s mírným pohledem dovnitř fotografie. Postava nesmí splývat se zbytkem fotografie, ale ani pozadí nesmí být příliš výrazné. Nearanžujte násilně, zachyťte sílu okamžiku. Jakmile postavy dostanete do vyhovujícího aranžmá, uvolněte je například rozesmáním, nebojte se zachytit i spontánní reakce.

Fotit můžeme i víc lidí, na portrétu nemusí být jen jedna osoba. Hodně pak záleží na kompozici, osoby by měly vyzařovat vzájemný vztah. Jednotlivé stojící postavy nevytvářejí atmosféru, ukazují spíše odcizenost. Vzájemné objetí, ruka ledabyle položená na ramenu druhého, vzájemný polibek bez pohledu do kamery vytvářejí téma. Z dob dávných známe podřízenou osobu v pokleku, důstojnost symbolizuje sezení s ostatními v zádech. Zde se ale blížíme k pravidlům focení postav.

Postavy

Aranžování postavy je náročnější, stejně jako práce se světlem. Zatímco portrét nevyžaduje hodně světla a přítmí může navodit správnou atmosféru, postava nebo skupinka lidí vyžaduje správné umístění v prostoru, nasvícení plnějším světlem. Portrét má zachytit osobnost, zatímco u celé postavy je součástí i pozadí a prostor, ve kterém se nachází, jenž je součástí nálady fotografie. 

 

Ostřejší světlo zachytí lépe celek fotografie, s ubývající intenzitou začnou obličeje tmavnout a ztrácet se. Pozor na protisvětlo, postava musí být nasvícená ideálně zpředu. Nefoťte postavy moc z dálky, utopí se v prostoru, nebojte se pokleknout a zejména skupinku zachytit z úrovně vlastního pasu.

 

Díly seriálu Fotografování mobilem

Upravit
comments powered by Disqus