Focení mobilem 3. Turistické fotografie architektury, zlatý řez

Ve třetím díle seriálu focení mobilem si v krátkých a jednoduchých krocích ukážeme, jak na fotografování architektury. Pravidla neplatí jen pro fotoaparát v mobilu, ale obecně.

0

Fotografování architektury je techničtější a složitější disciplína. Po výběru budovy nebo jiného objektu si nejdříve pečlivě rozmyslete, jak ji chcete zachytit.

 

Kompozice

Zásadním prvkem je kompozice, proto si budovu prohlédněte ze všech stran a pozorujte, jak se záběr mění v závislosti na okolí. Používejte tzv. pravidlo třetin, neboli zlatý řez.

 

Budova je při fotografování zrádná, vyzkoušejte k ní zejména pokleknout a podívat se vzhůru, lépe se v prostoru vejde do záběru. Z této polohy je také vhodné zabírat postavy, pokud je vyfotíte tradičně zpředu, z budovy nezbyde nic. Ustoupíte-li, získáte tradiční fotku budovy s flekem uprostřed, která nejen že nemá atmoséru, ale často z postavy zbyde jen duch.

 

I fotografie budovy může (a měla by) mít atmosféru, chceme z dovolené krásné fotky, nikoli torza budov. Nebojte se aranžovat, budova za vámi nepůjde, musíte tedy najít správný úhel vy. Připojte ve správném úhlu mraky, najděte v okolí jinou budovu a použijte ji jako pozadí. 

 

Dávejte pozor na jedoucí auta nebo chodce v blízkosti budovy. Pokud se rozhodnete budovu fotografovat bez závislosti na prostředí, ve kterém se vyskytuje, rozhodně by se v ní auta ani chodci objevit neměli.

Zlatý řez

Pravidlo zlatého řezu je od nepaměti tématem fotografů. Přisuzuje se mu až mystický vliv vycházející dokonce až z anatomie těla a hodně se přirovnává k pravidelné šnečí ulitě. Pro běžný život si ho lze zjednodušit jako tři svislé a tři vodorovné linie, rozdělující scénu na devět stejných částí.

  

Neplatí jen pro budovy, ale obecně všude. Pokud fotografovaný objekt neumístíte přesně do symetrickém středu fotografie, vytváříte díky vnímání lidského mozku atmosféru. Typicky správně vyfoceným objektem je postava v krajní třetině záběru, mířící pohledem dovnitř.


Po vyběru ideálního pohledu na budovu zvolte v aplikaci Fotoaparát režim fotografie Krajina a aktivujte zobrazení Mřížky, která slouží jako pomyslné linie pro Zlatý řez.

 

Díly seriálu Fotografování mobilem

Upravit
Aktuálně nejprodávanější:


comments powered by Disqus