Focení mobilem 2. Makro fotografie v přírodě

Fotografování přírody je jedno z nejvděčnějších odvětví fotografie. Často je k tomu zapotřebí dost trpělivosti, ale pokud vytrváte, odměna v podobě krásné fotky vás nemine. V druhém dílu seriálu si řekneme něco o focení detailu v přírodě. 

0

Zapněte režim Makro

Makro zaostří na objekty v rozmezí 10 - 60cm. U některých mobilů se nastaví automaticky, u Symbianu ho vyberete z menu. Fotografovaný objekt bude dokonale ostrý a na fotce vynikne díky nulové hloubce ostrosti pozadí.

 

V makro režimu je důležité pracovat se zlatým řezem, tedy umístit správně do třetin fotografovaný objekt a necentrovat ho. Správné umístění květiny vidíte na obrázku, pokud by byla uprostřed, část atmosféry by se vytratila.  

Neostré pozadí má v makro režimu zásadní roli, dává vyniknout fotografovanému objektu a proto by nemělo být příliš kontrastní. Právě rozmazání dává v makro režimu kouzelnou atmosféru, ve které vynikají detaily. Telefon držte pevně, aby se obraz hýbal co nejméně, nejlepším řešením je podepření o něco stabilního.

I zde platí pravidlo z předchozího díluPři fotografování konkrétního objektu rozhodně nepoužívejte zoom, vždy je lepší postoupit k objektu blíže, než zoomovat. 

 

Vyjímku z tohoto pravidla tvoří fotoaparáty z tzv. Full Focusem, např. Nokia E7 nebo C7, které režim makro nemají. Vzhledem k tomu, že tyto přístroje neostří subjekty ve vzdálenosti kratší než 50 cm, fotografii detailu pořiďte z větší vzdálenosti a použijte vyjímečně zoom a nebo je lepší fotku oříznout později až v počítači. Zde je stabilita ruky ještě důležitější.

 

Díly seriálu Fotografování mobilem

Upravit
Aktuálně nejprodávanější:


comments powered by Disqus