E72 - uživatelské zkušenosti

0

Recenzi E72 jsme přinesli nedávno, dnes je čas, abychom se s vámi podělili o první zkušenosti a dojmy. Po třech dnech, kdy jsem s telefonem prakticky trávil i noci mám maličko smíšené pocity..

Když jsem telefon viděl poprvé, vážný design na mě udělal veliký dojem, ale zdálo se mi, že je telefon celkem veliký. Po těch třech dnech už vím, že ta velikost je akorát.. Vejde se všude, kam jej budete strkat.

Tím myslím kapsu kalhot, kapsu u košile, náprsní kapsu a tašku na doklady. I když v košili to není na dlouhodobé nošení, přeci jen to není žádné pírko a boule na košili vypadá prostě divně. Byl jsem nadšený i z kovového zadního krytu a lemu kolem displeje a kolem klávesnice. Jenže!! Co ten plast pod klávesnicí?? První dojem z tohoto kousku byl úděs, ale už po první noci jsem pochopil, že ten kousek telefonu navíc má svůj účel.

Design není všechno.

O klávesnici jsem básnil už v recenzi a nemám ji ani po třech dnech co vytknout..  Jen tedy jedno - díky téhle klávesnici se mi rapidně zvednul účet za SMSky.. Mimochodem tyto řádky jsou napsány právě na ní, na konci recenze se dozvíte, jestli jsem vydržel až do konce..

 

Výstřelek v podobě optické klávesy by se hodil, pokud by měl nějaký hlubší smysl, například ve webovém prohlížeči by fungoval jako kolečko myši, nebo měl alespoň trošku odlišnou funkcí, než obyčejná šipka, prozatím tuto funkci vypínám, než přijde nový firmware..

Seznamování s telefonem mi zabralo den, pak přišla noc a já přece nemohl uložit mobil do nabíječky, nějak mi za ten den přirostl k ruce.

 

A ještě že tak, v noci jsem totiž prozřel. Pochopil význam plastového nástavce (pod klávesnicí). První, co se v noci dalo vyzkoušet, byla baterka. Zapíná se v pohotovostním režimu podržením mezerníku. No, a aby vám telefon neupadl z ruky, hodí se právě plastový nástavec, za který vaši novou baterku chytíte. Druhý význam jsem pochopil při čištění zubů, protože ač se to nezdá, lze telefon pohodlně ovládat jednou rukou a díky plastovému nástavci padne do ruky a nezdá se vám, že každou chvíli vyklouzne. No pro dnešek už toho bylo dost, ještě rychlý pohled na velké hodiny při zamknuté klávesnici (stačí podržet potvrzovací klávesu) a hurá do nabíječky.

 

Navigace v ceně

Odpoledne jsem měl dohodnutou schůzku někde kousek od Brna a musel jsem tedy vstávat až nepříjemně brzo. Samozřejmě jsem si cestou vůbec neuvědomil, že mám nový telefon bez svých standardních programů a tedy i bez navigace. Uklidňoval jsem se alespoň tím, že mám E72 a ta má OVI Maps, kde najdu vše potřebné. Na pumpě mě ale čekalo milé překvapení, nejen, že bagety byly ten den za dobrou cenu a nebyly ani prošlé, ale E72 nemá jen obyčejné OVI Maps, dokonce je v ní i navigace (v našem případě na 3 měsíce - může se lišit podle distribuce). Cesta se tedy stala potěšením, protože mě OVI Maps dovedly až na místo. Nutno říct, že navigace se chytla během několika vteřin a celou cestu věrně vydávala povely..
 

Auuu, moje uši..

Moje schůzka probíhala dobře do chvíle, než se od někud začaly linout zvláštní tóny, pomyslel jsem si, asi někdo se starším telefonem netrefil úplně zvonění - znělo to jak když koza s prominutí čůrá na plech, v zápětí jsem si uvědomil, že to je můj telefon a že si nejspíš myslí to samé i ostatní. Vyndal jsem tedy telefon z kapsy, omluvil se a položil ho displejem na stůl, aby zmlknul a nikdo nás už nerušil - pohybové čidlo samozřejmě pochopilo moje gesto a telefon už nezazvonil.


Do té doby jsem si ale nevšimnul, jak na tom je telefon s hlasitým přehráváním - no špatně.. Je pravda, že jsem si asi zvyknul na kvalitní hudbu z hifi a auta, ale zvuk E72 je o poznání horší i oproti nižšímu modelu této řady - E63.. Naštěstí hudbu do sluchátek přenáší čistě a je paráda si něco poslechnout a to jak přes dráty, tak protokol A2DP(bluetooth).

 

Když se dopoledne navigace tak osvědčila, vzal jsem ji i do ulic prahy a vyzkoušel variantu pro pěší, která je v telefonu doživotně zdarma. Navigace v ulicích chytala signál celkem bez problémů, ale kompas, který jsem zpočátku považoval za zbytečnost, mi ukázal, jak je důležitý.

 

Díky němu se totiž mapa netočí neustále dokolečka, ale ukazuje vám přesně to, co vidíte a nerozhází ho ani ztráta satelitního signálu - hurá už nikdy bloudění..
Večer a noc patřil instalacím, to by bylo, abych tu 256MB paměť nezaplnil.. Přeci jen těch několik aplikací, které jsou pozorností od Nokie, potěší, ale doinstalaci vlastních programů se nevyhnete, pokud chcete používat telefon na maximum.

 

Stabilita především..

Dnešní den už vím, co mohu od telefonu čekat tak zkusíme, jak je stabilní. Většina programů nemá oficiální podporu pro E72, ale vše, co bylo pro E71 se bez problémů rozběhlo. Tento test je bohužel zatím hodně neprůkazný, protože máme celkem raný firmware a aplikace se mohou také změnit.

 

Přišel jsem ale na dvě věci. První je, že obří baterie v telefonu mi nestačí a že je telefon celkem stabilní, za celý den se jej podařilo zahltit jen dvakrát, jinak byl rychlý, jakoby si nepřipouštěl, že na něm běží minimálně dvacítka programů. Za pád mohl nejspíše JoikuSpot a další dvě aplikace připojené k síti.

 

Telefon tento nápor nevydržel a sám se restartoval. Podruhé jsem si prohlížel přes domácí síť UPNP soubory na sdíleném 500GB disku a samozřejmě všechna připojení se navazovala přes E72, kde byl spuštěný JoikuSpot. Tento zásek dopadl tak, že se telefon kousnul a nešlo nic, zajímavé bylo, že internet na připojených zařízeních v pohodě šel(připojeno přes JoikuSpot), jen nebylo možné se dostat na sdílený obsah v telefonu, no prostě nic, co by reset nespravil.

 

Dostal jsem si na vyfocení několika snímků. Krajinky ve slušné světle jsou nadprůměrné, fotografování textu je parádní, portréty za světla jsou průměr a focení za tmy a za šera je, jako asi u všech telefonů, podprůměr. Každopádně situace se může ještě zlepšit s příchodem nového firmwaru.

 

Ukázky některých fotek

Takže si to shrňme - Nokia E72 je telefon určený pro práci, nabízí komfortní klávesnici a je stabilní. I když z nějakého nepochopitelného důvodu se mi jednou zavřel tento dokument, takže jste přišli o příhodu z focení :), z toho vyplývá - při psaní delších textů ukládat a ukládat.. Tento text má něco kolem 6000 znaků a podařilo se mi ho napsat bez problémů, ani prsty jsem si nezlámal. Pro volné chvíle tu jsou hry, internet a focení s kvalitním foťáčkem. Hrám jsem se neměl čas věnovat, ale určitě se jich pár najde, telefon je dostatečně rychlý, takže si poradí i s lepší hrou. Rádio s RDS také nemá hned tak nějaký pracovní telefon a GPS, která se chytá (za použití AGPS) během několika vteřin je k nezaplacení.. 
 

Upravit
comments powered by Disqus