Duel: Nokia N95 proti Nokii N82

0
Dva telefony se stejnou funkční výbavou, s navigací, pětimegapixelovým fotoaparátem, televizním výstupem a mobilním internetem. 

Výběr nového mobilního telefonu není procházkou růžovým sadem. Obzvlášť pokud se o post nejvybavenějšího smartphonu. Vybíráte-li právě jeden takový, možná se vám bude hodit několik dlouhodobých zkušeností s oběma současnými špičkami na trhu.

 

Nokia N95 - jeden z nejlepších telefonů už druhým rokem
Nadčasový slider, který od základu převrátil pohled na mobilní telefony. Nokia N95 již od začátku stavěla na revolučních funkcích. Zařízení, které se jen náznaky podobá mobilnímu telefonu, mělodostatečný potenciál stát se prodejním hitem. Nakonec se tak stalo. Možná že právě netradiční konstrukce se zapřičinila o to, že model N95 zná i méně technicky nadaný jedinec. Ať tak či tak, Nokia N95 nakousla trend oboustranných sliderů, v jejíchž stínech hrdě následuje dvojice N95 8GB a N96.

Oboustranná výsuvná konstrukce nabízí euforické vyžití především muzikofilům. Zatímco běžná velká a pohodlná numercká klávesnice se ukývá na jednom konci slideru, čtveřice multimediálních kláves zvyšují komfort při používání hudebního přehrávače nebo přehrávače videí po odsunutí telefonu na stranu opačnou.

 

Pokud právě uživatel nepoužívá dálkové ovládání hudebního přehrávače na sluchátkách, jedná se o prvek k nezaplacení. Hudební klávesy uplatní svou funkci také například v autě. Pokud autorádio doplňuje tzv. "aux-in" (tedy zvukový vstup), není žádný problém si při jízdě poslechnost oblíbený playlist přímo z telefonu. V případě použití telefonu jakožto navigace zvyšují multimediální klávesy komfort při ovládání, protože není nutné  přepínat právě spuštěnou aplikaci (například navigaci) na pozadí.

 

Velkou slabinou byla v začátcích Nokie N95 konstrukce. Některé série telefonů nepříjemně "lupaly". Vinou byly nepříliš těsné mechanismy výsuvných částí telefonu. Tyto závady byly pozorovány zejména u kusů od nadnárodnho operátora O2. Uvolněný mechanismus a jeho nepříjemné zvuky byly odstraněny.

 

Přestože je Nokia N95 stále funkčně nabitým mobilním telefonem, nelze jej s určitostí označit za špičkový fotomobil. V porovnání s N82 ztrácí zejména v interiérových scénách, kde se xenonový blesk sourozeneckého modelu N82 osvědčil více. Ve své vylepšené černé verzi, která přináší především objemnou 8GB a nepatrně větší displej, se model N95 vyprofiloval do čistokrevně hudebního telefonu. 

 

Kvalitnější příslušenství v prodejním balení jsou jasným náznakem, že modelová řada N95 a N96 je tu pro náročné posluchače hudby. V přímém porovnání s Nokií N82 má však N95 velký handycap.Telefon i při střímém používání vyžaduje setkání s nabíječkou alespoň jedenkrát denně. V případě aktivního používání aplikací pro automatického otáčení displeje, zámykání kláves nebo pokročilých her, vyžadujících pohybové čidlo, se baterie vybije již po půldenním používání

 

Nokia N82 - dokážu špičkové momentky, zn. xenonový blesk
Velmi blízká příbuzná modelu N95 získala klasickou konstrukci. Na rozdíl od modelu N95 je N82 propagována jako čistokrevný fotomobil. Při porovnání celého portfolia výrobce zjistíme, že N82 je opravdu prozatimní "top model" se zaměřením na "imaging", tedy fotografie. Upravena byla krytka fotoaparátu, která tentokrát nemá tendenci se sama otevírat, a běžná LED dioda pro osvětlení snímaných scén byla nahrazena za plnohodnotný xenonový blesk. Rozdíl fotografií můžete porovnat sami v ukázkových snímcích níže.

 

Nokia N82 není smartphonem pro dámské ručičky. I když se blýská jako drahokam a svítí jako zrcátko, miniaturní tlačítka numerické klávesnice nejsou nic pro dívčí udržované nehtíky. Při běžném používání se nejvíce osvědčilo mačkání kláves bříškem palce, což by zejména dívkám mohlo dělat problémy.

 

Celkové ergonomie telefonu N82 trpí na úkor designu. Nelíbí se vám stříbrná varianta Noke N82? K dostání je od příštího týdne také černá mutace telefonu. Pro běžné používání se daleko více osvědčila N95. V přímém porovnání Nokia N82 ztrácí i na dislepleji. Pokud jako jednou ze stěžejních funkcí má být také navigace, řidič automobilu je přímo závislý na rychlých informacích, které vyčte z displeje.

 

A zde platí pravidlo, že čím větší displej, tím líp. Pokud řidič vyzkouší alespoň jedenkrát obří displej Nokie N95 8GB (úhlopříčka 2,8"), nebude chtít se spokojit s displejem Nokie N82 (úhlopříčka 2,4"). Výhodou N82 je také nepatrně vyšší výdrž baterie a vyšší citlivost navigačního čipu GPS, a to i bez zapnuté technologie A-GPS. Papírově totožná součástka má lepší citlivost pravděpodobně pro své umístění na horní straně a klasickou konstrukci přístroje. Nerad bych zapomněl připomenout, že součástí prodejního balení N82 je také 2GB paměťová karta microSD. Zajímá vás, jak si N82 vedla po měsíčním používání? Přečtěte si 10 postřehů

 

 

Koho zajímá resumé?
Říkat, který telefon z dnešní dvojice je lepší, je jako házet perly poslancům. Oba telefony mají totožný základ, umí stejné dovednosti, ale každý míří jiným směrem. Protože však cena obou telefonů je na totožné cenové hladině, může se dostavit dilema, po kterém z nich sáhnout.

 

Hodí se také připomenout, že Nokia N95 je sice starší modelem, ale právě "ta" N95 je "tím" mobilem, který přinesl svěží vítr mobilní navigace a fotoaparátů s vysokým rozlišením do našich kapes. Nokia N95 je beze sporu výborný fotomobil, který ve skutečnosti ale N82 snadno přebije. N95 je tak vhodným hudebním mobilem pro všechny, kteří mají rádi "all-in-one". N82 zase uspokojí ty, kdo rádi fotí.

Upravit
comments powered by Disqus