Dětský koutek je unikátní funkce Windows Phone 8 k nezaplacení

0

Jednou z nových funkcí Windows Phone 8 je Dětský koutek. Vytvoří bezpečný izolovaný prostor pro povolené aplikace a hry, video nebo hudbu. Najde však využití nejen pro děti, ale i všetečné dospělé.

Jednou z nových funkcí Windows Phone 8 je Dětský koutek. Vytvoří bezpečný izolovaný prostor pro povolené aplikace a hry, video nebo hudbu. Najde však využití nejen pro děti, ale i všetečné dospělé.

Co zajímá vaše i cizí děti, když uvidí chytrý mobilní telefon? Jaké máte hry a jestli jim ho půjčíte. Půl hodinky naprostého klidu od pařících dětí na cestách nebo ve vypjatých situacích je k nezaplacení. Nicméně zájem o telefon nemusí mít jen děti. Na různých setkáních nebo akcích jdou telefony z ruky do ruky a obava o nechtěnou změnu nebo vymazání dat je na místě. Na zamčeném telefonu toho zase moc neukážete.

Takovým situacím vychází vstříc novinka Windows Phone 8, názvem určena dětem, ale jak si ukážeme, poslouží skvěle i dospělým. Vytváří izolovaný prostor v telefonu, kde povolíte vybrané aplikace a služby, zbytek přístroje zůstává nepřístupný a může být chráněn osobním heslem.

     

Zapnutí a nastavení dětského koutku

Nejdříve je nutné dětský koutek zapnout v nastavení > dětský koutek.
Kliknutím na jednotlivé položky Hry, Hudba, Videa zvolíte, co vše bude v dětském koutku dostupné.
Pokud ještě nemáte nastaveno heslo pro zamykání telefonu, měli byste jej nyní zvolit. Pak je koutek připraven.

Používání a úpravy dětského koutku

Standardně odemykáme Windows Phone telefon tažením zamykací obrazovky zespodu nahoru. Pro přístup k dětskému koutku stačí obrazovku přetáhnout vlevo a odemknout vzhůru.
V režimu dětského koutku nemůžete spustit žádnou nepovolenou aplikaci. Můžete přijímat příchozí telefonní hovory, jste upozorňováni na zprávy a další notifikace, ale pro práci s jejich obsahem musíte telefon odemknout heslem.
Stejně jako běžný uživatel, i děti si mohou koutek přizpůsobit barevně, nastavit velikost dlaždic, vybrat si tapetu a dokonce celý koutek přejmenovat třeba . .  na Smetiště nebo jiný odpovídající název. Pro nastavování slouží dlaždice Přizpůsobit.

Do dětského koutku nelze přidat ikonu Internet Exploreru. Některé aplikace nebo hry však obsahují odkazy na internetové stránky, např. návody k hrám. Pokud na ně uživatel klepne, stránky se zobrazí a lze zobrazit i další odkazy na otevřené stránce. Internet Explorer však neobsahuje řádek pro zadání adresy, takže nelze načíst libovolnou webovou stránku.

Dětský koutek opustíte jedině stisknutím tlačítka napájení, tlačítko Start vrací na plochu koutku, lupa není funkční. Po opětovném zapnutí se objeví úvodní zamykací obrazovka.

     

Dětský koutek a heslo pro přihlášení

Využití dětského koutku pro zamezení přístupu k telefonu a běžným aplikacím pochopitelně předpokládá vynucení hesla pro odemknutí úvodní obrazovky. Pokud máte nastaveno zamknutí po uplynutí časového limitu, bude heslo vyžadováno i pro přístup do dětského koutku!
Před vypršením časového limitu pro uzamčení však heslo vyžadováno není, stačí odsunout hlavní přihlašovací obrazovku doleva a pak dětský koutek odemknout tažením nahoru.
V zahraničních diskuzních fórech je toto popisováno jako chyba, ale chování je takto navrženo a osobně s nastavením souhlasím. Váš zamčený telefon nemůže používat nikdo ani v dětském koutku, dokud to nepovolíte a telefon nepředáte. Do budoucna by určitě stálo mít možnost toto chování nastavit.

K čemu mi to celé je, když nemám děti?

Dětský koutek využijete, i pokud děti nemáte ani si žádné nepůjčujete (nebo ony vás). Vždyť i dospělí se chovají jako děti. Rádi objevují, vlezou v telefonu kam nemají a zkouší, co půjčené zařízení (nebo jeho majitel) vydrží.
S dětským koutkem získáváte oddělenou úvodní obrazovku, na které můžete umístit často používané aplikace. Doporučujeme pak prostor v Přizpůsobení přejmenovat, aby někoho název neurazil, šéf se asi nebude dobře cítit dobře v Dětském koutku, maminka na Smetišti.

Fotografický koutek

Přidejte do koutku aplikaci fotoaparát a další aplikace pro pořizování nebo úpravu fotografií. Uživatel může fotit, ale nedostane se jinam, než do adresáře s posledními fotkami a ani ty nemůže vymazat.

Koutek pro partnerku, manželku či partnera

Přidejte do dětského koutku televizní program, jízdní řády, čtečku knih, nějakou tu oblíbenou hru a oblíbená hudební alba nebo videa. Uspokojíte tím touhu po zábavě, ale k vašim esemeskám a e-mailům se nedostane.

Hudební, čtenářský a filmový koutek

Možná často cestujete a posloucháte při tom oblíbená alba nebo audioknihy, čtete, nebo se díváte na videa. Připněte je do „dětského“ koutku a mějte své oblíbence na dosah.

Prázdninový koutek

Některé aplikace potřebujeme jen o dovolené, nebo na cestách a potřebujeme je mít rychle dostupné. Na hlavní úvodní obrazovce pro ně už nemáme místo. Například: kalkulačka pro přepočet měnových kurzů, turistický průvodce, slovník, vyhledávání zajímavých míst. Po skončení dovolené zase koutek vyčistíte a využijete jinak.

Turistický koutek

Jste nadšený geocacher nebo turista? Vytvořte si navigační koutek a připněte do něj všechny aplikace potřebné na lovu a toulkách přírodou.

     

Využíváte dětský koutek? Našli jste jiné využití? Podělte se o něj v diskuzi.

Upravit
comments powered by Disqus