Čínské hloupé kopie smartphonů bez Symbianu

0
Asijským padělatelům nestačí napodobovat pouze oblečení. Do módy přichází napodobování smartphonů. Jenomže smartphone bez operačního systému následně už není smartphonem. Podívejte se na hloupé kopie chytrých telefonů.

Pokud bych měl sáhnout po jednom ze dvou identických výrobků, dal bych přednost tomu levnějšímu. Proč platit za stejnou věc víc, než je nezbytné? Čínští "podnikatelé" ukazují, že tato metoda na vybranou část trhu funguje, i když jen u určitém segmentu. Nyní nemluvíme o spodním prádle, čepicích, sportovní obuvi nebo o zapalovačích. Řeč je především o elektronice. 

 

Naneštěstí jsou zde také produkty, které si jen hrají na identické výrobky. Před těmi je nutné mít oči na šťopkách a bedlivě střežit, zda to, co kupujeme, opravdu disponuje funkcemi deklarovanými výrobcem. Místo abychom si přečetli, co vlastně pořízujeme, řídíme se jen očima. Toho plagiátoři využívají.

Nokia N95
Nejvybavenější Nokia N95 současnosti se pyšní nejlepším fotoaparátem s rozlišením 5 megapixelů, kamerou s možností natáčet video v DVD kvalitě, integrovanou navigací, speciálními tlačítky pro ovládání hudebního přehrávače, rychlými datovými přenosy, internetovým prohlížečem a mnohým dalším. Nic z toho ale nehledejte v laciné napodobenině, která pouze drze využívá populární design markengově úspěšného produktu. Kromě samotného krytu přístroje se výrobce neunavoval změnit ani označení přístroje, takže pokud budete na nákupu v Šanghaji, při koupi "en devadesát pětky" pozorně prostudujte nabízený produkt. O nabitosti funkční výbavy hovoří rovněž pořizovací cena, která se usídlila pod hranicí 5.000 Kč.

 

Nokia N93i
Masivní kloub Nokie N93 a N93i má svůj účel. Ukrývá totiž sofistikovaný mechanismus trojnásobného optického zoomu, který na evropském trhu je zatím v oblasti mobilních telefonů stále raritou. S podobně řešenou konstrukcí se můžeme setkat také u digitálních kamer nebo fotoaparátů. Možná proto je Nokia N93/N93i tolik podobná právě jim. Kromě mobilního telefonu, zařízení s otevřeným opearčním systémem tak má majitel vždy v kapse plnohodnotnou kameru s kvalitním záznamem videa s 30 snímky za sekundu a dvoukanálovým zvukem. Na žádnou podobnou vrcholnou technologii se čínští výrobci ani nezmohli. Případný zájemce tak získá v levné kopii Nokie N93i telefon s fotoaparátem o 2 milionech aktivních bodů, bez autofocusu, bez optického zoomu a především bez možnosti pořízovat kvalitní videozáznam. Že by hračka pro předškolní děti?

 

Nokia N76
Tenký smartphone N76 byl vytvořen pro ty klienty, kteří dbají na eleganci a styl. Elegantních obyčejných telefonů je na trhu více než dost, žádný z nich ale nezvládne třeba navigovat, přehrávat běžné videosnímky z počítače nebo neumí doinstalovat aplikaci pro internetové telefonování. Proto je na trhu Nokia N76. Pokud se vám tenké telefony líbí a máte pro chytré a hravé telefony slabost, model N76 je tu právě pro vás. Pokud však omylem sáhnete po napodobenině s totžným označením N76, na otevřený operační systém zapomeňte. Pokud je dotykový displej, jako v případě všech plagiátů lákadlem, evropan jej nevyužije. Ten je určen pouze pro zadávání čínských znaků v textové komunikaci.

 

Nokia N73
Nokia N73 je na trhu již přes rok a stále je u zákazníků velmi oblíbená. Jedná se o výborný fotomobil s nejlepší optikou v dané cené hladině. Dokazuje to také značka Carl Zeiss, která se na optice významně podepsala. Stejný vzhled a chybějící tři megapixely - to je Nokir N73. Asijští výrobci by pravděpodobně neexistovali, kdyby na východních trzích nebyl takový hlad po kvalitních produktech z technologicky vyspělých továren. A protože se na funkční výbavu v Číně nehraje, stačí k prodeji známá podoba. Případného majitele tedy může potěšit jen povědomý design, "náhodně" podobný název produktu a grafika imitující uživatelské prostředí Symbianu S60 3rd Edition s motivem Nokie theme.

 

Nokia N77 a 5700
Do Česka se tyto dva mobilní telefony nikdy oficiálně nepodívaly. To nemění nic na tom, že je v Číně znají stejně dobře jako my. Nokia N77 zaujme přijímačem digitální televize, Nokia 5700 pro změnu rotační konstrukcí a propracovanými hudebními funkcemi. Oba přístroje není žádný velký problém zakoupit na čínském tržišti za nevelkou částku. Z atraktivních telefonů se zajímavou výbavou jsou tak pouze laciné kopie, srovnatelné s tričkem za 50 Kč, jež se po jednom vyprání doslova rozpadne. Poslední dva zmíněné výrobky se od předchzích liší v označení. Zatímco všechny předchozí sdílely s originály typové označení, napodobeniny modelů N77 a 5700 mají vlastní modelová čísla.

 

Je mi asijských iniciátorů líto. Čínská ekonomika projevuje nejrychejší mezinároční růst v procentech, o kterých by se všem ostatním státům mohlo pouze zdát. Pokud by ambiciózní vývojáři z Číny vložili alespoň zlomek svého nadšení do svého vlastní originality, mohli bychom zanedlouho jen zírat, co to leží před námi za technologicky nabitý stroj. Výbornou ukázkou může být společnost HTC. 

 

Takhle se můžeme šovinisticky a prozíravě usmívat, že se babraví výrobci plácají "z bláta do louže". Bohužel, čínský trh je natolik soběstačný, že si vlastní produkty zvládne  prodat sám sobě. Ač při tom neeticky vykrádá někoho jiného, kdo do vývoje designu vložil nemalou sumu a kdo přináší originální prvky. Ale ono je to snazší prostě ukrást. Taková je zřejmě strategie mnohých čínských výrobců.

Upravit
comments powered by Disqus