Android je v telefonech Nokia úplnou novinkou, určitě se vám budou hodit tipy, jak vyladit systém, aby zůstal rychlý a stabilní.
Pravidelné aktualizace
Nokia se chlubí čistým Androidem bez nadstaveb, které bude pravidelně aktualizovat na nejnovější verze. Pravidelně proto kontrolujte Nastavení > Informace o telefonu > Aktualizace systému, zajistíte tím plynulý chod přístroje.
Aktualizace aplikací jsou ještě mnohem častější a je vhodné mít nastavený obchod Google Play na automatické aktualizace. Nebudete se muset starat o pravidelné vylepšení aplikací třetích stran, které mají zpravidla nejvíce na svědomí zatěžování systému.
Kontrola instalovaných aplikací
Nestahujte každou hloupost, která se vám nabídne často z pochybných reklam. Mnoho aplikací je nevyladěných, zabírá místo i systémové prostředky. Statistiky říkají, že naprostá většina uživatelů vystačí s méně než deseti aplikacemi ve svém smartphone. Nepaříte mezi ně i vy?
Pravidelně kontrolujte, co jste instalovali. Ačkoli vám možná deset aplikací stačí ke spokojenému používání, stejná statistika říká, že jich máte v telefonu více než 25, tedy minimálně 15 zbytečných, které jste spustili jen párkrát. Odinstalujte je!
Widgety na displeji jsou ďáblovo pokušení
Dobře zvažte, jaké chytré pomůcky si připnete na displej. Je báječné vidět nonstop jaké je venku počasí, ale taková malá informace na displeji každých 30 minut spotřebuje data i systémové prostředky. Více než 3 widgety už jsou vysloveně žroutem výkonu.
Živé tapety jsou čertem, podporujícím stejného ďábla. Určitě je potřebujete? Aby se animovaly, vyžadují část RAM paměti. Podobné je to s animacemi systému, hezké přechody mezi obrazovkami také nejsou zadarmo. Možná nechcete plynulost systému obětovat hýbajícímu se kolotoči.
Vypínejte notifikace
Notifikační centrum otevřete tahem prstu od horního okraje. Je to zlotřilost Androidu, téměř každá aplikace se vám chce vtírat informacemi. Často naprosto zbytečnými. Vypínejte notifikace. Stačí potáhnout prstem do strany na oznámení, které považujete za zbytečné a kliknout na nastavení. Každé oznámení odebírá drahocenou baterii i výkon.
Synchronizace je fajn, ale . .
Ve vaší Nokii určitě nebude jen jeden účet. Synchronizují se kontakty do Google, obrázky, kalendář i nastavení. To je fajn. S každým dalším účtem už zatěžujete pravidelně systém. Určitě stahujete maily, Hodně si ukousne WhatsApp, Messenger, Skype, Instagram.
Dobře rozvažte, kterým aplikacím dovolíte synchronizaci, rozhodněte se, zda je vůbec používáte a zda je potřeba je neustále zálohovat. V nastavení účtů můžete omezit synchronizaci i do Google, mohli by jste ji i vypnout, ale to nedoporučujeme.
Vyprazdňování RAM paměti
Stává se z toho snad už úchylka zejména mladých lidí, co chvíli tisknou pravou klávesu spuštěných aplikací a ukončí co mohou. Zbytečně. Většina aplikací je stejně zamražená a ty které nejsou, se spustí znovu. Podstatnější je kontrolovat nastavení běhu na pozadí, které aplikace mají povoleno spuštění po zapnutí mobilu a kterým je dovoleno zůstávat neuspané. Typicky jde o Messenger, je to dobrý sluha, ale čert aby ho vzal.
Paměťová karta, zdroj problémů
Paměťová microSD karta v Androidu je neustálým zdrojem problémů. Pokud můžete, nepoužívejte ji vůbec. Jestli musíte, kupte si nejnovější rychlou kartu s minimálním zápisem Class 10. Rychlost zápisu a čtení jsou klíčové pro plynulost systému, stará karta, která pamatuje ještě Havla prezidentem rozhodně novým Nokiím neprospěje.
Obnovení továrního nastavení
Většina uživatelů ho nesnáší, ale neodkládejte ho, pokud cítíte, že se mobil nechová optimálně nebo už je výrazně pomalejší než dřív. Budete mile překvapeni, jak se Andorid zrychlí, za těch několik desítek minut otravování to stojí.