10 důvodů, proč se (ne)těším Nokii E75

0

NokiI E75 budou uživatelé milovat. Je malá, nabízí velkou klávesnici pro pohodlné psaní e-mailů, stejně tak umí všechny důležité funkce jako současná Nokia E71. Co však nemohu překousnout je neoficiální přídomek "minikomunikátor".

NokiI E75 budou uživatelé milovat. Je malá, nabízí velkou klávesnici pro pohodlné psaní e-mailů, stejně tak umí všechny důležité funkce jako současná Nokia E71. Co však nemohu překousnout je neoficiální přídomek "minikomunikátor".

Ano, smějte se mi a ukazujte si na mě prstem. Jsem letitý uživatel řady Communicator, telefonů otevírací koncepce, mezi které spadá i poslední komunikátor E90. V tomto směru jsem typický konzervativec. Zvykl jsem si na koncepci přístoje, na jehož vnějším krytu čtu zprávy, volám a případně prohlížím kalendář.

Přístroj dvou tváří nebyl nikdy levnou záležitostí, proto se domnívám, že výrobce měl na komunikátorech adekvátní zisk, aby se přístroj udržel a dočkal se důstojného nástupce. S představením Nokie E75, malého slideru s plnou QWERTY klávesnicí, přišla také slova, že se jedná o "minicommunicator", tedy o přístroj, který dokáže Nokii E90 v ledasčem nahradit. Po funkčí stránce této myšlence neooporuju, každopádně důstojný nástupce to však také není. Pokud se výrobce definitivně rozhodl, že Nokií E75 nahradí dosluhují komunikátor E90, pak mám pro něj připravenou desítku důvodů, proč se mi  Nokia E75 nelíbí jako minikomunikátor.

Proč se mi nelíbí (jako komunikátor):

Důvod č.1: Pokud nechci psát na webu pouze "cesky" a s klienty budu chcít komunikovat prostřednictvím e-mailů také "česky", musím oželet 4. řadu kláves s diakritikou. Klávesnice pochopitelně obsahuje také české znaky, pro jejich užití je ovšem nutná interakce druhého prstu.

Důvod č.2: Ovládací kříž jepřímo pod displejem, v případném ovládání přístoje na šířku bude nutné dlaní obepínat celou numerickou klávesnici.

Důvod č.3: Telefon sdílí v obou režimech stejný displej. Pokud při rychlé práci s jednou rukou mi stačí QVGA displej, při práci s e-maily a webem na šířku bych ocenil displej větší. Přitom jiní výrobci dokazují, že pro Symbian S60 3rd není překážkou širokoúhlý displej 240x400 bodů. Proč výrobce také nezkusil toto řešení?

Důvod č.4: Nokia E75 ležela v designérských studiích a vývojových laboratořích až zbytečně dlouho. Ve stejné chvíli, kdy byla představena, se na svět dostali sourozenci s téměř 2x tak výkonným procesorem. Pro porovnání 369MHz a 600MHz je okem znát rozdíl. Při mailování rozdíl nepoznáme, pro práci s objemnějšími přílohami nebo webem ano.

Důvod č.5: Protože denně někam cestuju a nechci kontrolovat kapsy saka nebo kabátu, jestli tam telefon ještě pořád je, vyšší hmotnost vždy vítám. Ta ovšem má jít ruku v ruce s proporcemi přístroje. Pokud je telefon malý a zároveň těžký, působí spíš jako "valoun", než jako mobil.

 

A protože mám tušení, že si plno čekatelů na E75 rozhněvám, zkusím přidat 5 důvodů, proč se mi Nokia E75 líbí. Pochopitelně nezaujatě a bez porovnávání se zažitou koncepcí komunikátorů.

 

Proč se mi líbí (jako mobil):

Důvod č.1: Jedná se o první pokus nabídnout uživateli QWERTY klávesnici s maximální užitnou plochou. Rozměr kláves Nokie E75 je dvojnásobný v porovnání s klávesami Nokie E71.

Důvod č.2: Kovový kryt se osvědčil a vydrží i hrubší zacházení. Rozhodně více reprezentuje než barvené plasty v Nseries a to cílové skupině uživatelům má být k dobru.

Důvod č.3: Výrobce nebude nabízet pouze jednu barevnou variantu tlefonu, ale nabídne hned tři. Lepší výběr = větší individualita.

Důvod č.4: Vysoká výdrž baterie je základem pro efektivitu práce. Akumulátor s 1000mAh by měl zajistit plný chod přístroje i několik dní.

Důvod č.5: Konečně se i workoholici mohou odreagovat při cestě vlakem nebo v přeplněné čekárně u zubaře. Nokia poprvé do řady Eseries implementovala klienta N-Gage a hrát si tak může třeba on-line bitku ONE se synem ve škole. :) 

Upravit
comments powered by Disqus