Preview: Nokia Lumia 710 - první dojmy z budoucího nejprodávanějšího mobilu

0

Neprávem opomíjená Lumia 710 z dvojice novinek s Windows Phone si zaslouží podobnou pozornost, kterou na sebe poutá verze Lumia 800.

Neprávem opomíjená Lumia 710 z dvojice novinek s Windows Phone si zaslouží podobnou pozornost, kterou na sebe poutá verze Lumia 800.

Na Nokia Lumia 710 jsem se těšil už od loňského představení možná více, než na vlajkovou loď Lumia 800. Přináším dojmy z prvních hodin s přístrojem, který má ambice nahradit moje předchozí Symbian přístroje, a jenž budu každodenně srovnávat s Nokia N9, starou láskou na první pohled.

Balení 

Krabička, ve které se Lumia 710 dodává, je o něco větší v porovnání s balením Nokia N9. Obsah balení je ale téměř totožný. Kromě samotného telefonu a manuálu je v balení také běžná microUSB nabíječka, samostatný (a dlouhý) USB kabel a špuntová sluchátka, která vyzkouším později v průběhu testování.

Nokia 710 je z dvojice prvních mobilů s microSIM. Kartu jsem měl předem řádně oříznutou, větším oříškem bylo sejmout a následně nasadit zadní stranu krytu telefonu. Lumia 710 má klasickou konstrukci s možností výměny baterie, snímacím krytem z boku přístroje a slotem pro SIM kartu pod baterií. Úchyty na horní i dolní straně mi daly chvíli zabrat, než všechny správně zapadly. Díky nim ale zadní část vykazuje dobrou pevnost a slibuje dlouhou životnost bez nežádoucích zvuků.

Povedený design

Po designové stránce se mi Lumia 710 velmi líbí a v černém provedení vypadá opravdu elegantně. Na dojmu neubírá ani celoplastové tělo. Na přední části jsou lehce viditelné otisky prstů, tomu se ale dnes zřejmě nevyhne žádný materiál. Díky pogumované zadní části krytu padne telefon skvěle do ruky a neklouže. Od počátku testování mě stále překvapuje její váha, v porovnání s N9 je větší váhový rozdíl opravdu znatelný.  Trochu mě znepokojuje zapínací/odemykací tlačítko na horní straně telefonu. Zatím jsem si ještě úplně nezvykl na jeho umístění a displej odemykám až na druhé, třetí zmáčknutí.

První start

Kdybych si nedonesl domů zabalenou krabici, myslel bych si, že se telefon již používal. Jsem zvyklý ze Symbianu a MeeGo na delší první start přístroje. To ovšem u Windows Phone v Lumia 710 neplatí. Krátké podržení zapínacího tlačítka, dlouhé zavibrování a během několika sekund se telefon dožadoval PIN kódu. Žádné nastavování jazyka, data, nebo času. Telefon si vše sám automaticky nastaví a je okamžitě připravený k používání.

Přesun kontaktů

Nokia na nové majitele myslí a nabízí v menu unikátní aplikaci Přenos kontaktů. Nahrání  kontaktů ze starého telefonu mi dalo přesto zabrat. Synchronizace se provádí prostřednictvím Bluetooth. Stařičká Nokia N97 se Symbianem páté edice se odmítla spárovat a Lumia 710 neměla příležitost ani načíst počet kontaktů. Úspěšnější jsem byl s MeeGo. N9 se bez problémů spárovala a všechny kontakty se úspěšně synchronizovaly. Naneštěstí ale Lumia 710 nezvládla přepsat názvy kontaktů, u kterých byla použita diakritika. Proto jsem musel ručně přepsat téměř 100 kontaktů - naštěstí má WP vynikající klávesnici, na které se opravdu skvěle píše.

Huby - sloučené služby, novinka Windows Phone

Windows Phone je unikátní dokonalým propojením služeb, pojmenovaným moderně huby. Prvním jsou Lidé, sdružujícím informace, účty a aktualizace všech kontaktů v telefonu, Twitteru, Facebooku a dalších účtů. Jako první jsem navštívil v hubu Lidé Účty a přidal jsem si účet Windows Live, který je pro provoz přístroje nutností. Přidal jsem Facebook, Twitter, LinkedIn a mailové schránky. Synchronizace kontaktů ze všech účtů byla blesková. Při pohledu na kontakt z Facebooku jsem nevěřil svým očím. Nejen, že telefon sloučil všechny kontakty podle shody jména, zobrazuje i všechny důležité údaje (rok narození, e-mail a další) a zároveň přímo u kontaktu novinky z Facebook zdi a fotografie, případně Tweety.

Hub Hudba a video, malá paměť

Hudba, obrázky a videa lze nahrát bohužel pouze přes počítačový program Zune. Musím pochválit jeho skvělé rozvržení, ve kterém jsem se po chvíli již dobře orientoval. Ještě než jsem se ale mohl pustit do synchronizace hudby, Zune rozpoznal aktualizaci FW pro 710 a začal ji sám aktualizovat. Aktualizace trvala asi 10 minut a program během ní automaticky vytvořil zálohu telefonu. Hudba se přenáší v kategorii Kolekce-hudba. Přetažením celé složky umělce, jednotlivého alba nebo samotné písničky se obsah sám nahraje do telefonu. Nic složitého, vše probíhá bleskurychle. Interní paměť 8GB je největší slabinou Lumia 710. Navíc je asi 3GB vyhrazeno pro systém a aplikace, proto jsem musel bohužel svou hudební sbírku trochu omezit. Velkou výhodou je synchronizace videa - Zune během nahrávání do mobilu video automaticky optimalizuje a překonvertuje pro přehrávání.

Závěry z prvního dne

Celkový dojem z prvního dne používání je skvělý. Telefon vypadá nádherně, Windows Phone mám na delší používání poprvé, ale okamžitě jsem si zvykl na jeho intuitivnost, rychlost a grafickou minimalizaci, která mi naprosto vyhovuje. V dalších dnech se společně seznámíme s Marketplace pro aplikace a praktickým využitím ambiciózního přístroje za dobrou cenu určený pro širokou skupinu méně náročných uživatelů. 

Pokud chcete přístroj zkoušet společně s námi, již nyní je k dispozici například na Nokia Store za cenu 7390Kč.

Upravit
Aktuálně nejprodávanější:


comments powered by Disqus